Podstatná část evropského průmyslu, ten český nevyjímaje, čelí další hrozbě. Tentokrát se jedná o znečištěnou ruskou ropu. Do Česka aktuálně neteče ropovodem Držba žádná ropa. Kohoutky kvůli znečištění uzavřelo také třeba Polsko, což může mít mimo jiné závažný dopad i na nejsilnější evropskou ekonomiku, Německo, které ropu z Ruska rovněž odebírá.
Domácnosti i podniky v zemích postižených výpadkem dodávek ruské ropy mohou v nadcházející době pocítit citelný růst cen například benzínu nebo nafty. Zejména tehdy, bude-li výpadek trvat delší dobu, tzn. za horizont měsíce dubna. Výpadek totiž způsobí, že pro rafinérie bude obtížnější – a tedy nákladnější – dostat se k surové ropě.
Německý, ale i český průmysl, stejně jako průmysl některých dalších evropských zemí, se kvůli znečištěné ropě rovněž může ocitnout pod ještě silnějším nepříznivým tlakem než doposud. Už nyní jej přitom oslabuje napjatá mezinárodní situace, zejména obchodní války, hrozba tvrdého brexitu nebo obavy ze zpomalení Číny.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.