Válka na Ukrajině přináší věru dějinné momenty. Česká vláda totiž vážně zvažuje „znárodnění ČEZ“, zejména ovládnutí výroby elektřiny, tedy postátnění elektráren. Rusku zase kvůli válce a souvisejícím sankcím hrozí, že už tuto neděli o půlnoci zbankrotuje.
Balík akcií, který drží menšinoví akcionáři ČEZ, má nyní hodnotu zhruba 180 miliard korun. Jestliže by stát chtěl pod sebe nejen výrobu elektřiny a jádro, ale i distribuci, a měl zaplatit přirážku desítek procent, pak výsledná částka bude činit minimálně 200 miliard korun.
Rusko podle všeho zbankrotuje tuto neděli o půlnoci. Pokud se nestane něco nepředpokládaného. Půjde o první bankrot Ruska na zahraniční dluh od začátku roku 1918. Tehdy Leninovi bolševičtí soudruzi odmítli uznat carský dluh. Nadcházející nedělní bankrot znamená, že Rusku nepůjčí ani Čína. Rusko peníze na splacení dluhu má, ale splátku mu znemožňují sankce. Rusko se tak musí financovat hlavně prodejem plynu a ropy, což mu ale vzhledem k růstu cen na světových trzích zatím nečiní takové potíže, jak mnozí soudili při uvádění sankcí letos v únoru a v březnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.