Zlato letos v korunách i dolarech zhodnocuje více něž kterákoli z měn jednotlivých zemí. V korunách zlato od začátku roku zhodnotilo o zhruba deset procent, v dolarech o přibližně 7,7 procenta. Dnes zlato během obchodování vystoupalo dle dat Bloombergu na svoji nejvyšší dolarovou cenu od 14. února 2013, když se jedna jeho unce prodávala za takřka 1636,60 dolaru. V korunách dnes žlutý drahý kov pokořil historický cenový rekord, když se dnes dopoledne středoevropského času prodával z takřka 37 900 korun za unci.
Bezprostředním důvodem dnešního růstu ceny zlata je opětovné zintenzivnění obav z výraznějšího šíření koronavirové nákazy mimo Čínu. V Číně počet infikovaných překročil 75 tisíc osob, v Jižní Koreji už jsou nakažených více než dvě stovky. Houstne tak strach trhů z toho, že koronavirus citelně zpomalí čínskou a světovou ekonomiku, sníží zisk firem a přiměje centrální banky k dalšímu uvolnění měnové politiky. To vše zlatu nahrává. V ekonomicky špatných časech si totiž udržuje svoji hodnotu. A další uvolňování měnově politiky stlačuje úrokové sazby dolů, takže zlato zbavuje jeho klíčové nevýhody v porovnání s jinými aktivy, tedy toho, že že nenese úrok ani dividendu.
Zvláště v kontextu opětovného nárůstu obav ze zpomalení globální ekonomiky jsou nečekaně pozitivní dnešní předstihová čísla z evropské ekonomiky. Index nákupních manažerů v průmyslu eurozóny výrazně překonal očekávání trhu a zaznamenal svoji nejvyšší úroveň od února 2019. Podmínky v průmyslu eurozóny se sice nadále zhoršují, avšak nejpomalejším tempem za poslední rok. Je však třeba mít na zřeteli, že koronavirus si svoji daň ještě teprve pořádně vybere, například v německém průmyslu, který dnes také pozitivně překvapil. V příštích měsících je třeba počítat s tím, že koronavirus se více propíše třeba právě do čísel za německý průmysl. Zvláště tehdy, bude-li se nákaza dále šířit jako dosud.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.