Získat hypotéku a pořídit si vlastní bydlení bude zvláště pro mladé lidi výrazně obtížnější než dosud. Česká národní banka dnes rozhodla, že se pravidla pro poskytování hypoték od října zpřísní. Výše dluhu žadatele o hypotéku nebude smět nově překročit 9násobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Zpřísnění pravidel už ve včerejším vysílání naší stanice avizoval guvernér České národní banky Jiří Rusnok: „Centrální banka nemá zájem nikomu upírat jaksi možnost pořídit si bydlení na, na úvěr. Centrální banka má ze zákona povinnost dbát o finanční stabilitu, jejíž základem u nás jsou banky, protože banky tvoří 75 procent finančního trhu. A v bankách 60 procent veškerých úvěrů, možná i maličko víc tvoří právě hypotéky. Čili proto nám jde o to, aby banky se nedostávaly do nadměrných rizik.“
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Říká guvernér České národní banky Jiří Rusnok. My jsme ve spojení s hlavním ekonomem společnosti Cyrrus Lukášem Kovandou. Vítejte, dobrý den.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Dobrý den.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Co je primárním důvodem, že Česká národní banka ke zpřísnění pravidel pro hypotéky přistoupila? Hrozí bankám rizika související se situací na realitním trhu?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Česká národní banka to tak evidentně vidí. Určitě existují signály o tom, že tato rizika existují. Nepochybně jsou nemovitosti nadhodnocené. V současnosti na mnoha místech České republiky. Nicméně nedomnívám se, že ta situace je natolik kritická, aby musely být tyto regulace nové zaváděny. A myslím si, že by zcela postačilo, pokud by to bylo stále ponecháno v pravomoci těch jednotlivých komerčních bank, které nejlépe znají svého klienta. A které dokáží velmi dobře rozhodnout o tom, zda tedy tu hypotéku má dostat či nemá. Protože ony mají ty nejlepší informace.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
A v jejich zájmu patrně není, pardon, že vám do toho skáču, a v jejich zájmu patrně není, dát tu hypotéku někomu, kdo jim ji nebude moci splácet? Myslíte, že to je takto jednoduché?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Není to v jejich zájmu za jedné podmínky, která musí být jasně řečena. A to, že pokud se dostanou do problémů, které plynou z jejich špatného půjčování, tak je nebude žád…, nikdo křísit. Tak nebudou zachraňovány z peněz daňových poplatníků. To se bohužel v minulosti dělo. Víme to moc dobře. Během finanční krize. Ale nutno říci, že české banky jednaly i v krizi velice obezřetně. Že nemusely být zachraňovány ani haléřem z peněz daňového poplatníka. To znamená, že nyní trochu jsou trestány za svoji odpovědnost, za to, že tedy jednaly obezřetně. A jsou dušeny další dodatečnou regulací.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Koho vlastně by se ta nová pravidla mohla dotknout? Protože někteří analytici odhadují, že až třetina ze současných úspěšných žadatelů o hypotéku by na ni od října nedosáhla.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Ta třetina, to je číslo, které platilo při těch avizovaných zpřísněních, která tedy byla osminásobek těch 40 procent. To zpřísnění podmínek je nakonec mírnější. To znamená, že nakonec to zřejmě nebude třetina, která nedosáhne na tu hypotéku, ale, řekněme, třeba 25 až 30 procent z těch současných žadatelů, kteří by ji nyní dostali, tak ji prostě po tom říjnu už nedostanou. A budou to pochopitelně často mladé rodiny s dětmi, které jedou někdy i nadoraz, opravdu je tomu tak. Ale to, prosím, nechávejme na těch bankách. A řekněme těm bankám, ať neriskují zbytečně. A jestliže ten žadatel nebude splňovat kritéria, jestliže nebude bonitní, prostě mu tu půjčku nedávejme. Ale nerozhodujme to takto centrálně řízeně od stolu, úřednicky od stolu nějakým jednotným výnosem. Protože nejlépe toho konkrétního klienta posoudí ten jeho osobní bankéř.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Pojďme ještě si připomenout jeden výrok guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Prosím.
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
U nás podle mě panuje jaksi určitá fetišizace, bych řekl, vlastnického bydlení. To je podle mě trošku úlet, který chápu, že má nějakou souvislost reminiscenci v minulém režimu. Ale prostě v Německu ve vlastním bydlení bydlí možná 50 procent lidí, ani ne spíše. U nás to je tak 70, 80. A je představa, že to je téměř lidské právo mít vlastní nemovitost. A to, pokud možno, velmi brzy. Jaksi v aktivním životě. Prostě tak to není.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Říká Jiří Rusnok. Stále jsme ve spojení s hlavním ekonomem společnosti Cyrrus Lukášem Kovandou. Má Jiří Rusnok pravdu? Panuje v naší společnosti představa, že máme něco vlastnit, že máme mít vlastní nemovitost?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Pan guvernér má pravdu v tom, že u nás je tu vlastnické bydlení rozšířenější než třeba v Německu nebo Švýcarsku. Zase v jiných zemích východního bloku je možná i vyšší, třeba v Rumunsku, v Bulharsku. Ale je tomu tak, že tady jsme si zvykli na to, opravdu nárokovat si tak trochu i vlastní nemovitost. Je to určitě i v pozadí toho, té současné trochu se nafukující bublinky realitní. Nicméně, abych opět apeloval na to, aby o tom, zda tu hypotéku dostane konkrétní žadatel, rozhodoval ten jeho bankéř. A ne úředník z centrální banky, protože centrální bankéř není žádný bankéř ve vlastním smyslu slova. To je prostě úředník. A myslím si, že ta současná regulace je příliš hrubá, příliš nezohledňující, konkrétní charakteristiky každého jednotlivého žadatele.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
A ta realitní bublina, o které vy mluvíte, myslíte, že splaskne a splaskne brzy?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Realitní bublinka, to je možná spíše lepší výraz, tak splaskne při nejbližším ekonomickém útlumu. Ale bude to splasknutí velice mírné. Takové, jaké nastalo v letech 2009, 2010, kdy třeba ceny nemovitostí v Praze se snížily o zhruba 10 procent. Nebo v tomto rozsahu nebylo to tedy splasknutí, které jsme pozorovali ve Spojených státech i ve Španělsku, nebo v Irsku, kde to dramaticky zamávalo s celou ekonomikou. To si myslím, že tady nehrozí ani v současnosti.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
Říká hlavní analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, který byl naším hostem. Děkuju za to. Na shledanou.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus
Na shledanou. Hezký den.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.