V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank
Jak pravděpodobné jsou další pády a otřesy bank v USA? Poměrně značně. Zranitelnost amerického bankovního systému v souvislosti s pádem Silicon... více
Které akcie se v roce 2024 dočkají největšího zhodnocení? Alespoň tedy podle porovnání nynější ceny a cílové ceny za 12 měsíců v konsensu mezinárodních analytiků, jak jej zachycuje Bloomberg…
Z globálních firem s vůbec největší tržní kapitalizací (tedy z takzvaných „megacap“ firem) by se nejvíce mělo dařit čínskému technologickému obru Tencentu, jemuž analytici v roce 2024 předpovídají více než 50procentní zhodnocení. Následuje britský petrochemický gigant BP a Nvidia, jež se má i v příštím roce vézt na vlně AI-mánie. Oba tyto tituly mají zhodnotit o více než 30 procent. Investoři by se naopak měli obloukem vyhnout akciím třeba takového Intelu, případně spekulovat na jejich pokles (viz tabulka níže, třetí sloupec).
Ze všech amerických firem – nyní tedy už bez ohledu na tržní kapitalizaci – si má nejvíce polepšit společnost SC Pharmaceuticals, a to takřka o 200 procent. Zaměřuje se na inovace ambulantní péče o pacienty s akutními zdravotními problémy. Zhodnocení přes 195 procent se mají dočkat ještě akcie biotechnologické firmy Puretech Health, jež se zaměřuje na rozvoj léčiv a terapií pro boj s vážnými chorobami, a firmy Blink Charging, zaměřující se na budování sítí nabíjecích stanic pro elektromobily (viz tabulka níže).
Ze všech evropských firem věří analytici nejvíce švýcarské sociální platformě A Small World, jež dává dohromady zejména finančně dobře situované jedince, kteří holdují cestování a jdou s dobou, co se „lajfstajlu“ týče. Její akcie by měly v roce 2024 přidat rovněž takřka 200 procent. Zhodnocení 190 procent by měla nabídnout irská společnost Fusion Fuel Green, která rozvíjí technologie založené na zeleném vodíku (viz tabulka níže).
Z titulů zahrnutých do hlavního ukazatele pražské burzy, PX, si má nejvíce polepšit Colt, následovaný Erste Bank a Philip Morris. Pozor, akcie ČEZ se prý propadnou (viz tabulka níže).
Jak pravděpodobné jsou další pády a otřesy bank v USA? Poměrně značně. Zranitelnost amerického bankovního systému v souvislosti s pádem Silicon... více
Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí dle našeho předpokladu meziročně o 8,6 procenta, na 41 265 korun. Vzhledem k inflaci,... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.