Hostem Lukáše Kovandy byla ve studiu Ecofinu tentokrát Andrea Ferancová Bartoňová, spoluzakladatelka společnosti Espira Investments, která se zaměřuje na investice malých a středních podniků, především pak do těch, které mají ve svém vedení i ženy.
Ferancová Bartoňová upozorňuje, že sedmdesát procent nákupů mají v Čechách na svědomí právě ženy, zatímco v západní Evropě je to procent dokonce osmdesát. „Když máte firmu, nebo malý či střední podnik, kde máte v managementu zastoupeného svého největšího zákazníka, tak jste více konkurenceschopní a tím pádem i více ziskoví,“ představuje pak základní myšlenku, o kterou se strategie Espira Investments opírá.
„Diverzita neznamená padesát na padesát,“ připouští přitom Ferancová Bartoňová. „Pokud alespoň čtvrtina jsou ženy, tak to stačí. Jeden z těch statistických pohledů je, že ženy jsou opatrnější, více averzní k rizikům, zatímco muži jsou více zaměřeni na zisk. Tím, že se to zkombinuje, to funguje. Muži vyberou ziskové příležitosti a ty nejvíce rizikové ženy zablokují a naopak.“
Espira investuje především do tradičnějších odvětví, například služeb, či spotřebního zboží. Podle Ferancové Bartoňové by chtěla společnost do dvou či tří let mít zainvestováno asi v deseti podnicích.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.