Krizi jsem nepředpověděl, přiznává se Miloš Zeman, šéf nové partaje Strana práv občanů. Ohledně budoucnosti je však pesimista: čeká krizi písmene „L“ a růst nezaměstnanosti v dalších dvou letech.
Za hlavní viníky finanční krize považuj e Zeman bankéře. „Jejich honba za krátkodobými zisky, které jsou někdy doprovázeny dlouhodobou ztrátou, způsobila nafouknutou úvěrovou bublinu, jejíž splasknutí se pak přeneslo do reálné ekonomiky,“ pravil někdejší kandidát na prezidenta během setkání Klubu finančních ředitelů. Nynější globální hospodářský otřes přirovnal k problémům české ekonomiky na sklonku 90. let. „Obě krize byly vyvolány vysokým podílem nesplatitelných úvěrů v úvěrovém portfoliu tehdy českých, nyní světových bank.“ I proto prý Česká republika nebyla zasažena finanční krizí – tuzemské banky ji měly už přibližně deset let za sebou -, ale až následnou krizí hospodářskou.
Šéf Strany práv občanů také navrhl dvě opatření, jež by měla umožnit z krize „vybruslit“. Zaprvé, banky by do budoucna měly poskytovat úvěry jen do určité výše, například u hypoték pouze do padesáti procent hodnoty nemovitosti. Příčinu krize totiž Zeman vidí také v tom, že americké banky začaly poskytovat úvěry, jež byly kryty zástavou ve výši sto procent. To prý při propadu cen realit – které v případě hypoték sloužily jako zástava – vyvolalo krachy bank. Druhým opatřením v boji s krizí pak má být regulace bankovních poplatků. „České banky vyžadují téměř nejvyšší poplatky v celé Evropské unii,“ uvedl Zeman. „Zejména u větších podniků tyto náklady neúměrně zatěžují provoz, přičemž vedou k těžko zdůvodnitelným ziskům českých bank.“
Ohledně budoucího vývoje je pesimista. Předpovídá krizi ve tvaru písmene „L“: svými slovy ji popsal jako „dlouhý pohyb po dně – bez skafandru“. Ekonomové dnes nejčastěji spekulují o krizi typu „W“ – tedy o krizi s dvojitým dnem. Nezaměstnanost v tuzemsku podle Zemana poroste, neboť firmy nezačnou přijímat pracovníky hned s příchodem oživení. „Míra české nezaměstnanosti může už letos překročit deset procent,“ uzavřel.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.