Z ekonomik Visegrádu zatím koronaviru nejlépe čelí ta polská. Následují česká, slovenská a maďarská. Alespoň tedy vyjdeme-li z údajů za meziroční změnu ekonomického výkonu daných zemí.
Všechny státy Visegrádské skupiny zaznamenaly letos ve druhém čtvrtletí prudký propad hrubého domácího produktu. Důvodem je pochopitelně koronavirová krize.
Z údajů, které statistické úřady příslušných zemí zveřejnily v případě Česka již dříve a v případě dalších tří zemí dnes, vyplývá, že nejlépe zatím ze zemí Visegrádu koronavirové krizi čelí Polsko. Jeho ekonomika klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 7,9 procenta, po sezónním očištění o 8,2 procenta.
Česká ekonomika se podle předběžných údajů v období od dubna do června letošního roku zřítila o 10,7 procenta.
Slovenské hospodářství ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů kleslo v meziročním srovnání o 12,1 procenta.
Maďarská ekonomika se ve druhém čtvrtletí meziročně propadla o 13,6 procenta v sezónně neupraveném vyjádření a o 13,5 procenta v sezónně a kalendářně upraveném vyjádření.
Poněkud jiné „pořadí dle hloubky propadu“ vykazují země Visegrádu ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření. Slovensko se propadlo o 8,3 procenta, Česko o 8,4 procenta, Polsko o 8,9 procenta a Maďarsko o 14,5 procenta.
Vesměs jde o předběžné údaje, které se mohou ještě poměrně výrazně měnit. Navíc jde o údaje za jediné čtvrtletí. Zdá se však zatím, že Česko dopadá v rámci srovnání se zeměmi Visegrádu poměrně dobře, zvláště pak v porovnání s Maďarskem. Z čísel nevyplývá, že by jakákoli země skupiny zvládla dosavadní koronavirovou krizi z ekonomického hlediska výrazně lépe než ostatní země skupiny.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.