#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zdražující potraviny v prosinci vyslaly inflaci až ke 2,3 procenta

6. ledna 2019

Míra inflace podle našeho předpokladu v prosinci zrychlila na 2,3 procenta v meziročním vyjádření. Klíčovým „motorem“ cenového růstu zůstává pokračující vzestup mezd.

Vyšší mzdy vedou na jedné straně k tomu, že spotřebitelé nehledí při svých výdajích „na každou korunku“, a prodejci tak mohou snáze navyšovat své marže. Na druhou stranu vyšší mzdy způsobují z hlediska firem růst nákladovosti produkce. Firmy, pokud nechtějí ponižovat své marže, tak musí zvyšovat ceny.

Kromě mezd v prosinci působil na růst cen také cenový vzestup v oblasti potravin. Potraviny zdražují ze tří zásadních důvodů. Prvním je už vzpomínaný obecný růst napříč ekonomikou, pochopitelně tedy i v zemědělství a potravinářství. Druhou příčinou je loňské suché a teplé klima, které způsobilo horší úrodu obilovin typu pšenice nebo ječmene či například brambor nebo máku a některých druhů zeleniny. Tlak na růst cen potravin tak bude pokračovat i v dalších měsících letošního roku. Třetím důvodem pak je zdražování energií. V prosinci sice zlevňovaly pohonné hmoty, benzín o zhruba 3,7 procenta a nafta o 3,3 procenta, avšak například elektřina nadále zdražuje a zdražovat bude.

Dražší energie se zvláště znatelně projeví v inflaci během prvního čtvrtletí letošního roku. Inflace za první měsíce roku 2019 tak pravděpodobně bude atakovat tříprocentní úroveň, bude nejvýše od roku 2012. Pro Českou národní banku bude klíčovým důvodem, aby na své únorovém zasedání přikročila ke zvýšení úrokových sazeb. Hlasování však nebude jednohlasné.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře