Svým způsobem je dnes výjimečný den. Poprvé po takřka 41 měsících totiž Česká národní banka může rozhodnout o ukončení devizových intervencí, aniž by se dostala do křížku se svými dosavadními prohlášeními.
Nelze vyloučit, že bankovní rada centrální banky na dnešním řádném zasedání exit odhlasuje, přičemž informaci do světa pošle až v sobotu 1. dubna. Trhy by pak měly více než 24 hodin na to, aby ji zpracovaly a nejednaly pod vlivem bezprostředních emocí.
Pravděpodobnější je ale ukončení intervencí až v dalších dubnových dnech, třeba i během přespříštího víkendu. Delší udržování kurzového závazku nemá žádné opodstatnění. S výjimkou toho, že by se bankovní rada snažila trhům dokázat, že nejedná pod jejich tlakem. Takové marné siláctví by se však notně prodražilo, neboť by jím radní ČNB zbytečně, a za cenu dalších miliard, vystupňovali spekulativní horečku.
Navíc by prodlužování intervencí ukazovalo na nesoulad s jejich předchozími výroky. Třeba guvernér centrální banky Jiří Rusnok se loni nechal slyšet, že si umí představit i „exit“ při inflaci pod dvěma procenty, bude-li výhled naznačovat blízké překročení této úrovně. K takové situaci ale došlo už před více než třemi měsíci. Teď už není na co čekat. Zbavme se té příliš těžké koule u nohy.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.