Odbory tvrdí, že dopad balíčku na běžnou rodinu bude přes 100 tisíc korun ročně
V Česku je podle dat ČSÚ 4,49 milionu domácností. Celkem 32,5 procenta z nich má alespoň jedno dítě. Tedy takových... více
Zastropování cen energií, pro něž se včera rozhodla vláda, přinese různým domácnostem různě vysokou úsporu. Klíčové z hlediska výše úspory je pochopitelně to, jaký zdroj energie daná domácnost využívá. Záleží ovšem i na tom, kolik má domácnost členů. Či zda bydlí v bytě nebo v rodinném domku.
Například rodina s dětmi bydlící v rodinném domku, jež jako zdroj energie k vytápění a ohřevu vody používá elektrokotel, dosáhne v příštím roce úspory 116 500 korun (viz tabulka níže). Výpočet vychází z energetické kalkulačky na www.tzb-info.cz a z vládního odhadu cen energií v příštím roce.
Pokud rodina a dětmi využívá běžný plynový kotel, ušetří díky zastropování zhruba 83 tisíc korun. Úspora při využívání tepelného čerpadla se bude pohybovat kolem 45 tisíc korun ročně.
Celkově tak úleva domácnostem a živnostníkům může stát vyjít zhruba na 200 miliard korun ročně. Takto mohutné dotace, realizované z velké části na dluh, zřejmě budou alespoň částečně demotivovat od přechodu k instalaci zařízení využívajících k výrobě elektřiny obnovitelné zdroje. Jejich celková výhodnost se totiž relativně snižuje.
Vláda chce výdaje spjaté se zastropováním financovat z válečné daně, dividend státních podniků a výnosů z prodeje emisních povolenek. Desítky miliard korun ale bude muset doplatit peněz daňových poplatníků, resp. z navýšeného veřejného dluhu.
V Česku je podle dat ČSÚ 4,49 milionu domácností. Celkem 32,5 procenta z nich má alespoň jedno dítě. Tedy takových... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.