Zájemci o výhodnější hypotéku už mají jen pár dní na to, aby si o ni zažádali. Od 1. října vstupují v platnost přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které už v červnu oznámila Česká národní banka. Dluh žadatele tak nebude moci překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. V praxi tyto nové podmínky po 1. říjnu znemožní získání hypotéky zhruba 20 procentům domácností, které na ni ještě do konce září dosáhnou. Zasaženy budou zvláště mladé rodiny s dětmi. Hypotéka se po letech opět stane celkem luxusním zbožím.
Už letos v srpnu tak byla patrná poměrně silná poptávka po hypotečních úvěrech, která během září ještě zesílí s tím, jak se zájemcům o výhodnější hypotéku krátí čas. Letošní srpen byl co do objemu poskytnutých hypoték, takřka 19 miliard, historicky rekordní v tom smyslu, že nikdy v minulosti nebyl během srpna poskytnut tak vysoký objem hypoték. Od letošního října je pak nutno počítat nejen s přiblíženým zpřísněním podmínek, ale také s rychlejším zdražováním hypoték. Jejich průměrná sazba se v srpnu dostala na úroveň 2,53 procenta. Hypotéky tak zdražily na nejvyšší úroveň za poslední takřka čtyři roky, za celé období od září 2014. V posledním čtvrtletí letošního roku lze přitom čekat jejich citelnější zdražení, až do blízkosti tříprocentní úrovně. Česká národní banka totiž zvyšuje svoji základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí tržní úrokové sazby a v důsledku tedy také sazby právě hypoték. Na svém zasedání koncem září přitom Česká národní banka přistoupí k dalšímu zvýšení sazby, již třetím v řadě. Pokud ke zvýšení sazby v září opravdu dojde, bude to poprvé za posledních minimálně dvacet, co centrální banka zvýší sazbu třikrát po sobě. Ještě před koncem roku na toto dramatické zdražování prostředků, jimiž kryjí své úvěry, budou muset jednotlivé banky reagovat. Výraznější zdražení hypoték lze ale čekat právě až od října, jelikož v září se ještě budou banky snažit získat poslední zájemce o výhodnější hypotéky, a neztratit tak v době kulminující poptávky svůj tržní podíl na hypotečním trhu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.