#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zahraniční obchod skončil v červenci po takřka roce v mínusu, ale i tak je historicky rekordní

7. září 2024

Podobně jako loni v létě jej tam stáhly celozávodní dovolené

Zahraniční obchod České republiky skončil letos v červenci v mírně záporném pásmu, když objem dovozu převýšil objem vývozu o zhruba čtyři miliardy korun. Záporné saldo ale neindikuje trvalejší obrat trendu, který se letos nese ve znamení zřetelného přebytku. Vždyť i přes čtyřmiliardový červencový schodek vykazuje zahraniční obchod za prvních sedm měsíců roku přebytek přibližně 155 miliard korun, což je meziročně o nějakých 84 miliard více. Jedná se o historicky nominálně vůbec nejvyšší přebytek zahraničního obchodu ČR za prvních sedm měsíců roku. Navíc, záporný výsledek zahraničního obchodu ČR v měsíci červenci je celkem častý. Za posledních deset let byl červencový výsledek zahraničního obchodu kladný jen v letech 2014, 2015 a 2020, a to přesto, že zahraniční obchod ČR v uplynulé dekádě dosahoval historicky rekordních celoročních přebytků.

V červenci se ve slabším výkonu zahraničního obchodu projevily přetrvávající potíže v dodavatelském řetězci autoprůmyslu, ale také časování dovolených v něm. Například ve všech třech českých závodech automobilky Škoda Auto probíhala letos dovolená mezi 8. a 22. červencem. Loni to bylo mezi 24. červencem a 7. srpnem, takže i časování dovolených v podniku Škoda Auto, jež zaměstnává zhruba 37 tisíc lidí, přispělo ke stagnaci vývozu aut a autodílů. Tato stagnace pak stahovala dolů celkový výsledek zahraničního obchodu. Ten by se ale už v srpnu měl vrátit do kladného pásma. Zahraniční odbyt českého zboží jako celku ale i v červenci nadále trápily trvalejší faktory, zejména slabá poptávka Německa, způsobená jeho ekonomickou stagnací. Zahraničnímu obchodu nesvědčí ani nadále poměrně vysoké úrokové sazby u nás i ve světě, byť postupně klesající. Za celý letošní rok ovšem zahraniční skončí ve vysokém přebytku, 190 miliard korun.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře