Zahraniční obchod vykázal za rok 2018 mírně příznivější výsledek, než se v průběhu roku předpokládalo. Jak objem vývozu, tak objem dovozu – čili také celkový obrat – byl loni opět historicky rekordní. Dovoz však oproti roku 2017 vzrostl výrazněji než vývoz, pročež kladná bilance zahraničního obchodu vykázala meziroční pokles, který je nejhlubší od roku 2000. Zahraničnímu obchodu loni pomáhala také slabší koruna, která zdaleka nezpevnila tolik, jak například očekávala Česká národní banka.
Za prosinec vykázal zahraniční obchod prakticky nulové saldo. To je ovšem také příznivější výsledek, než jaký se předpokládal, neboť trh ve střední hodnotě počítal se zápornou bilancí čítající 5,5 miliardy korun. Nad očekávání se dařilo vývozcům automobilů a celkové bilanci pomohlo také zlevňování ropy na světových trzích. Ta od začátku října do konce prosince 2018 zlevnila o zhruba 40 procent a podstatná část tohoto zlevnění se odehrála právě i v prosinci. Čeští dovozci tak utratili méně na ropné produkty, zejména pohonné hmoty, což zlepšilo celkovou bilanci zahraničního obchodu.
Z klíčových vývozních destinací ČR v období od ledna do prosince 2018 vzrostl tuzemský export meziročně nejvýrazněji do Nizozemska, a to o 10,1 procenta. Citelně se zvýšil také český export do Ruska, a to o 9,2 procenta. Vývoz do Německa loni stoupl o 2,8 procenta, což je dáno zhoršováním podmínek v německém průmyslu a poměrně vysokou základnou meziročního srovnání.
Jedinými dvěma klíčovými odbytišti českého exportu, které loni vykazují pokles jeho objemu, je Británie a Čína. Pokles objemu exportu za období loňského roku představuje v případě Británie 2,5 procenta a v případě Číny 0,2 procenta. Důvodem pokles vývozu do Británie nejistota spojená s procesem jejího vystoupení z Evropské unie a stále přetrvávající hrozba takzvaného tvrdého brexitu, tedy brexitu bez dohody mezi Londýnem a Bruselem. Ten by těžce zasáhl právě i české vývozce, například automobilů. Spojené království je druhým největším odbytištěm českého exportu ze všech zemí, s nimiž ČR nemá přímou hranici, a to po Francii. Pokles vývozu do Číny je dán zpomalením tamní ekonomiky, k němuž přispěla obchodní válka se Spojenými státy.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.