Začíná katastrofa? Obrovská suma. 600 miliard dolarů. Tolik peněz v následujícím necelém roce napumpuje americká centrální banka do ekonomiky. Pouští se tím na tenký led dosud nepříliš prozkoušených extrémních zásahů v oblasti měnové politiky.
Primárním cílem tohoto opatření je dodat komerčním bankám dodatečné finanční prostředky, jež by je konečně podnítily k tomu, aby poskytovaly úvěry, aby se ztuhlé hospodářské soukolí rozhýbalo. Ještě více peněz, s nimiž budou moci tyto banky disponovat, je zbaví úzkosti, jež si na ně „sedla“ v době finanční krize, věří centrální bankéři.
Jenže pozor! Ještě více peněz znamená také to, že v delším horizontu mohou nepříjemně vzrůstat ceny. Když se do stagnující ekonomiky, v níž příliš nového produktu nevzniká, přisypou nové peníze, musejí dříve či později stoupnout ceny. Pokud ceny stoupají při nulovém či sotva znatelném růstu, tíhne měna k znehodnocení. Přesně to se nyní bude dít s dolarem – bude slábnout a slábnout. Děsí se toho snad Američané? Ne tak docela. Slabší měna napomůže americkým vývozcům, neboť zvýší jejich konkurenceschopnost na globálních trzích. Budou těžit z toho, z čeho už léta těží Číňané – tím, že drží vlastní měnu, jüan, uměle podhodnocenou.
Vzniká tak nebezpečná situace, kdy se dvě vedoucí ekonomiky světa snaží – ať již „tržně“ či uměle – znehodnocovat vlastní měny. Vzrůstá riziko, že se do závodů v znehodnocování přidají další klíčové ekonomiky. Pak by byla rozpoutána nefalšovaná měnová válka, v jejímž pozadí by byly jasně čitelné ochranářské motivy. Šlo by o protekcionismus skrytější, než byl ten ze třicátých let minulého století, který naopak k jedné – skutečné – válce výrazně přispěl. Ovšem skrytá podoba takového ochranářství ještě nezaručuje, že vyústění nemůže být obdobně neblahé. Když prostě klíčové světové ekonomiky začnou takto stranit svým exportérům, světový vývoj najede na vlnu deglobalizace. Každý proti každému. Byznys již nebude tím, co jednotlivé státy vede k tomu, že raději pragmaticky kooperují, než aby se vyhroceně svářely.
Od měnových konfliktů ke konfliktům skutečným není daleko. I proto je krok americké centrální banky hazardem, jehož nezamýšlené důsledky mohou být katastrofální.
Aktualizace: Za nebezpečné považuje aktuální zásahy Fedu 23 prominentních ekonomů, investorů a politických expertů, kteří šéfovi americké centrální banky Benu Bernankovi zaslali kritický otevřený dopis. Mezi signatáři je i John B. Taylor, přední světový expert na měnovou politiku, někdejší náměstek amerického ministra financí pro zahraniční vztahy, s nímž autor blogu vedl letos v létě rozhovor v německém Kielu (viz zde a zde).
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.