Mikroúvěry, další falešná pohádka o „třetí cestě“ Bylo, nebylo, kdysi dávno v Bangladéši, potkal jistý Muhammad, doktor ekonomie, venkovanky, jež umně vyráběly bambusový nábytek. Aby však měly na bambus, musely se, chuděry, zadlužit u lichváře. I svitlo Muhammadovi – a zrodily se mikropůjčky.
Pohádka o mikroúvěrech se snad největší oblibě těšila v polovině minulého desetiletí. OSN nejprve vyhlásila rok 2005 rokem mikrofinancování a Muhammad Yunus, hrdina své doby, získal o rok později Nobelovu cenu míru. Jeho nápad, zdálo se, totiž pohádkově, ve stylu „třetí cesty“, snoubil kapitalismus se socialismem; ziskový podnikatelský záměr – lichvy prosté drobné úvěrování chudých – zároveň plnil celospolečensky odpovědnou roli, když umožňoval příjemcům mikropůjček postavit se na vlastní nohy a s bídou skoncovat.
Jenže každá pohádka jednou končí. Yunusova aureola začala pohasínat v roce 2010, kdy byl nařčen ze zpronevěry a bangladéšská premiérka jej obvinila, že prostřednictvím banky a dalších společností svého konglomerátu „saje krev chudých“. Yunus útoky odmítl s poukazem na politický motiv, nicméně ani v nezávislých odborných kruzích už se mikropůjčky netěší někdejšímu nekritickému aplausu.
Střízlivý pohled současnosti odhalí, že žádné zázračné zásnuby socialismu s kapitalismem se vlastně nikdy nekonaly. Mikropůjčky ve skutečnosti nepředstavují cestu z chudoby, naopak jsou často jen dluhovou pastí. Většina z nich nefinancuje rozjezd drobného podnikání, nýbrž dceřinu svatbu, nový televizor či chladničku. A nekoná se ani žádný kapitalismus: mikroúvěrové programy, a nejen v Bangladéši, musí být v celé řadě případů spolufinancovány z veřejných peněz – vČRa dalších zemích Evropské unie například skrze Evropský investiční fond. Zazvonil zvonec a…
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.