Tak tady v těch lesích pobíhají i medvědi, zvěděl autor blogu od znalého řidiče. Jelo se právě do Big Canoe, lesní rezervace vzdálené asi půldruhé hodiny od Atlanty, kde kromě ikonických šelem přebývá ve svém malebném sídle i Paul Craig Roberts (rozhovor autora blogu), klíčový tvůrce hospodářské politiky USA za vlády prezidenta Ronalda Reagana, takzvané „reaganomiky“. Roberts už vrcholnou politiku opustil, nicméně dobrá znalost zákulisí se dnes zjevně zrcadlí v jeho osobitých názorech. Vlastně to prý ani nejsou „pouhé“ názory. „To, co vám říkám, jsou fakta.“
Faktem tedy podle něj je i to, že nedávné snížení známky („ratingu“) amerického dluhu agenturou Standard & Poor’s, po němž zintenzivnily obavy z možného medvědího trhu (v hantýrce burziánů jde o synonymum nepříznivého vývoje), je úvodním výstřelem v zákulisní válce. V ní se (víceméně nepozorovány, ale s o to citelnějším dopadem na celou společnost, na celý svět) střetávají dvě supermocné americké zájmové skupiny: „Wall Street“ a „armádně bezpečnostní komplex“. Nástrojem obou je přitom americká administrativa.
V uplynulých letech, líčí Roberts, kdy probíhala takzvaná financializace, vytvořil Wall Street v honbě za ziskem enormní množství finančních produktů, jejichž úhrnná suma vysoce převyšuje velikost reálné ekonomiky. Přestřelil. A ví, že musí zeštíhlet. Ovšem za žádnou cenu si nepřeje, aby nutné zeštíhlení bylo doprovázenou úbytkem relativní moci ve prospěch úhlavního rivala, armádně bezpečnostního komplexu.
V době, kdy Wall Street bobtnal díky financializaci, zmíněný komplex zase díky válečným výdajům; Wall Street je ovšem stále mocnější (americká hegemonie nad světem není ani tolik vojenská, jako finanční). Komplex ve snaze Wall Street „dohnat a předehnat“ vylobboval vyšší válečné výdaje – s nimi se ovšem postupně dostavilo citelné oslabení dolaru. Jenže moc Wall Streetu je značně odvislá právě od síly americké měny. Nechce-li o ni přijít, musí být státní výdaje redukovány, což je dnes už možné prakticky jen „osekáním“ výdajů válečných.
Snížení ratingu (ratingové agentury patří do spřízněné sítě Wall Streetu) tak Roberts vidí jako výstrahu Wall Streetu americké vládě, že ta nesmí zanedbávat jeho zájmy. Ostatně šéf Pentagonu (spadá zase do spřízněné sítě armádně bezpečnostního komplexu), hned vzápětí Bílý dům „ujistil“, že redukce armádních výdajů by byla zkázonosným mechanismem…
Lukáš Kovanda, Atlanta, USA
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.