Česká armáda má na krku pořádný skandál. Nejvyšší šarže generálního štábu si nekale vytvořily černé fondy, díky nimž si pak dopřávaly cesty do Tichomoří, malotraktory nebo luxusní slipy s lechtivými výšivkami.
Černá a šedá ekonomika v České republice zjevně kvete i skoro dvě dekády po změně režimu. Džungle devadesátých let bude vystřídána pralesem první desetiletky nového století, zdá se.
Ekonomové hledají způsoby, jak šedou ekonomiku měřit. Jednou z možností je i jakási obdoba žárovkového referenda, které si pamatujeme z dob dělení ČSFR. Šedá ekonomika se totiž měří na základě spotřeby elektrické energie.
Takový postup byl použit například na Ukrajině. Ekonomové vyšli z odhadu, že v zemích bývalého SSSR přispívala v roce 1989 šedá ekonomika k celkovému HDP dvanácti procenty.
Předpokládejme pro názornost, že HDP Ukrajiny bylo tehdy přesně 100 miliard dolarů. To znamená, že šedá ekonomika odpovídala dvanácti miliardám dolarů. Předpokládejme též, že růst spotřeby elektřiny odpovídá proporcionálně vzestupu HDP. Když o rok později, v roce 1990, vzrostla spotřeba elektřiny o deset procent výše, byl, říkají ekonomové, o deset procent výše i celkový produkt – a to i se zahrnutím šedé ekonomiky. Deset procent ze 112 miliard tedy přičteme k této částce – získáváme 123,2 miliard HDP. Z této sumy odečteme statistiky oficiálně naměřený údaj o HDP pro rok 1990 a výsledkem je velikost šedého sektoru na Ukrajině v tomto roce.
Zní to hezky, leč je to poněkud přitažené za vlasy. Problémem je například proměnlivost efektivity spotřeby elektřiny a další faktory. Studie CERGE udává, proč žárovkové posvícení na černou a šedou ekonomiku nefunguje v ČR a tranzitivních ekonomikách obecně.
Žárovky nejsou tím správným řešením, jež nám posvítí na zasmrádlé, neb nekale vyprodukované slipy tuzemských důstojníků.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.