#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Výroba zmrzliny v ČR se loni dramaticky propadla

9. srpna 2020
Češi stále více dychtí po prémiových značkách, často z dovozu, jehož objem byl loni rekordní – 1,7 miliardy korun

V Česku se loni vyrobilo 40,4 milionu litrů zmrzliny. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil Eurostat. Na poměry tohoto tisíciletí se jedná o nadprůměrný údaj. V průměru se totiž v letech 2001 až 2019 v ČR vyrobilo 36,3 milionu oblíbené chladivé pochoutky ročně.

Konzumaci zmrzliny v loňském roce přálo poměrně teplé počasí a také nadále rostoucí kupní síla Čechů, daná zejména obdobím ekonomické prosperity, nízké míry nezaměstnanosti a citelného růstu reálných mezd.

Nejvíce zmrzliny se v tomto tisíciletí, v období od roku 2001, v Česku vyrobilo v roce 2018, a to bezmála 51 milionů litrů. Loni tedy došlo k výraznému meziročnímu poklesu objemu vyrobené zmrzliny v ČR, a to o více než pětinu. Markantnější meziroční propad v objemu vyrobené zmrzliny v ČR nastal podle dat Eurostatu naposledy v roce 2005.

Za silný loňský propad ve výrobě zmrzliny může vysoká srovnávací základna roku 2018, který byl charakteristický nadprůměrně teplým a suchým počasím, a také meziročně citelně rostoucí objem dovozu zmrzliny do ČR při v zásadě stagnujícím objemu vývozu.

Hodnota dovozu zmrzliny do ČR totiž loni rekordní byla, když představovala 1,66 miliardy korun, meziročně o 8,5 procenta více. Od roku 2013 hodnota dovozu zmrzliny do ČR narostla o více než 80 procent, neboť v roce 2013 činila necelých 910 milionů korun.

Podle Potravinářské komory se v ČR běžně spotřebují průměrně zhruba čtyři litry zmrzliny ročně. Loňský rok však byl výjimkou. Podle červnových dat německé společnosti Statista, která sleduje vývoj trhu, se loni v ČR spotřebovalo 5,4 kilogramu zmrzliny na hlavu (viz graf níže). To odpovídá 6,4 litru oblíbené (nejen) letní pochoutky. Češi v době před úderem koronaviru stále zřetelněji vyhledávali prémiové zmrzlinářské výrobky.

Cena průmyslově vyráběné ovocné zmrzliny přitom loni vyskočila na svůj historický rekord, když se poprvé soustavněji pohybovala měsíc co měsíc nad úrovní 200 korun za jeden litr. Zatímco průměrná maloobchodní cena polárkového dortu se v uplynulých osmi letech prakticky neměnila, a pohybuje se v úzkém pásmu kolem 35 korun, průměrná maloobchodní cena zmrzliny od roku 2012 vzrostla zhruba o patnáct procent. I to svědčí o tom, že Češi vyhledávají prémiové, často dovážené zmrzliny a jsou ochotni si za ně díky své zmíněné vyšší kupní síle připlatit.

Extrémně teplé počasí se však letos neopakuje, a navíc se tuzemští zmrzlináři potýkají s útlumem poptávky, zejména zahraničních návštěvníků, jejž způsobuje koronavirus a důsledky opatření pro boj s ním.

Šampionem ve výrobě zmrzliny v EU zůstává i po loňsku Německo, kde se v roce 2019 podle dat Eurostatu vyprodukovalo vyrobilo rekordních takřka 635 milionů litrů.

Statista: Kde v Evropě se v roce 2019  prodalo nejvíce zmrzliny na obyvatele (v kilogramech):

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře