Pohonné hmoty v uplynulých sedmi dnech druhý týden v řadě zlevňovaly, a to po mnoha týdnech předchozího pozvolného zdražování. V uplynulých sedmi dnech zlevnil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem snížila o osmnáct haléřů na litr a činí 27,76 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od konce září. Nafta nyní stojí 27,08 haléře za litr, tedy o pět haléřů méně než před týdnem. Za pomalejším zlevňováním nafty v porovnání s benzíne, stojí nástup topné sezóny, který zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.
V příštích sedmi dnech je třeba počítat se stagnací cen pohonných hmot a poté s jejich cenovým růstem. Na světovém trhu s ropou totiž v posledních dnech dochází ke zdražování. To plyne z vývoje povolební situace v USA, kterou trhy vyhodnocují jako z jejich hlediska příznivou. Míní, že zvolený prezident Joe Biden v Bílém domě zmírní napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména těch mezi USA a EU. Zároveň pozitivně přijímají, že Biden velmi pravděpodobně povládne za situace stranicky nadále rozděleného Kongresu, neboť republikánům by měla zůstat většina – byť těsná – v Senátu. Takové rozložení sil umožní udržet jakýsi status quo, což trhy vítají, neboť to snižuje celkovou míru nejistoty. Ta je i tak poměrně vysoko z důvodu koronavirové krize.
S ní úzce souvisí druhý, bezprostředně ještě významnější důvod zdražování ropy. Tím je oznámení společností Pfizer a BioNTech, že jsou podle dosavadních testů a jejích výsledků na dobré cestě přijít s účinnou koronavirovou vakcínou. Testy signalizují více než 90procentní účinnost příslušné vyvíjené látky. Informace o vakcíně vnáší na trhy optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Cena ropy Brent se proto včera dostala poprvé od začátku září nad úroveň 45 dolarů za barel. Toto zdražení s obvyklým zpožděním dvou týdnů pocítí v druhé polovině listopadu také čeští řidiči, v podobně zdražení benzínu a ještě výraznějšího zvýšení ceny nafty. V posledním zhruba týdnu také prakticky ustalo předchozí posilování koruny vůči dolaru, takže v druhé polovině listopadu už sílící koruna nebude tlumit efekt zdražování ropy, což rovněž přispěje k růstu cen pohonných hmot v ČR.
Ceny pohonných hmot porostou i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v listopadu levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i v Maďarsku a ve Slovinsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko nebo Polsko. Ve Slovinsku, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.