Zajímá Vás, jestli bude růst cen pohonných hmot pokračovat? Pak si přečtěte přepis rozhovoru Lukáše Kovandy a Lucie Borhyové, který zazněl v Televizních novinách na TV Nova.
Lucie Borhyová
O tématu zdražení benzinu a nafty u nás ještě chvíli zůstaneme. A ve vysílání vítám ekonoma Lukáše Kovandu. Dobrý večer.
Lukáš Kovanda
Dobrý večer.
Lucie Borhyová
Pane Kovando, v reportáži zaznělo, že cena barelu ropy se vyšplhala na 81 dolarů. Je tato cena konečná, nebo do kdy a kam až by ceny ropy mohly růst?
Lukáš Kovanda
Bohužel pro české řidiče ta cena konečná není. Cena dále poroste k 90 dolarům za barel a nelze vyloučit do konce roku, že bude stát dokonce 100 dolarů za barel. Tzn., že se bude jednat opravdu velice vysokou cenu i z toho dlouhodobého úhlu pohledu. A hrozí tedy velice výrazné zdražování jak benzinu, tak nafty u českých čerpacích stanic. Toto zdražování bude jen mírně tlumit koruna. Očekáváme totiž, že koruna mírně bude posilovat vůči dolaru do konce roku. To by alespoň trochu utlumilo ten šokový nárůst cen ropy. Takže pohonné hmoty by v České republice přece jenom nemusely být až tak dramaticky zdražující, jak se může stát z těch rostoucích cen ropy.
Lucie Borhyová
Na to jsem se právě chtěla zeptat. Jak by to ovlivnilo ceny pohonných hmot u nás? Mohly by se třeba přehoupnout i přes 40 korun za litr?
Lukáš Kovanda
To v tuto chvíli myslím si, že není ten základní scénář. Ale nelze vyloučit například růst cen benzinu na 36 korun za litr a v případě nafty na 35 korun za litr, což jsou také velice vysoké ceny. Když uvážíme, že řidiči v uplynulých letech byli svědky cen pod 30 korun za litr jak v případě benzinu, tak v případě nafty. Tak toto už je velice výrazné zdražení a Češi se bohužel musí připravit na přelomu roku na výraznou drahotu. Takovou drahotu, kterou nepamatují prakticky od roku 2012. Bude zdražovat nejen benzin, nejen nafta, ale také elektřina, plyn, bydlení a bohužel si tedy budeme muset sáhnout výrazně hlouběji do našich peněženek. A když připočtu ještě zdražování třeba pečiva, nebo piva z důvodu neúrody v letošním roce, tak to bude takový velice nedobrý mix toho, co nás vlastně v roce 2019 bohužel čeká. I ty pohonné hmoty se ostatně promítají do cenového nárůstu všeho ostatního, včetně například potravin, pečiva atp.
Lucie Borhyová
Pane Kovando, já Vám děkuji a přeji pěkný večer.
Lukáš Kovanda
Hezký večer a nashledanou.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.