Víkendové volby možná neotřesou vládou, jak je přesvědčen prezident Miloš Zeman, zato však otřesou Prahou. Podle všeho s nimi končí léta poměrně nízkých investic.
Od roku 2015 Praha investuje ročně nějakých deset až dvanáct miliard. V roce 2009 to byl dvojnásobek. A vlastně po převážnou část první dekády milénia, až do roku 2011, se výše investic pohybovala kolem dvaceti miliard.
Inflace, byť převážně nikterak výrazná, od té doby udělala také své, což ovšem jen zvýrazňuje, jak málo se v uplynulých třech letech v metropoli reálně investovalo. A letos to zatím není o moc lepší.
Nutno však také říci, že rok 2011 byl posledním, kdy pražský rozpočet skončil ve schodku. Odcházející primátorka Adriana Krnáčová sice držela investice na uzdě, ale díky tomu hospodařila výrazně přebytkově. Jen za léta 2015 a 2016 dosáhl souhrnný přebytek Prahy zhruba 25 miliard korun.
Krnáčové se podařilo také snížit zadlužení. Když v roce 2014 v primátorském křesle začínala, činil poměr dluhu k majetku města 10,8 procenta, letos v půli roku to už bylo jen 7,7 procenta.
Ať už bude nadcházející magistrátní koalice jakákoli, bude mít z čeho investovat. Do stavby Městského okruhu, Radlické radiály nebo metra D. Podmínky pro takové investice jsou ideální. Pražská ekonomika stále jede naplno a díky snížení dluhu si metropole bude na trzích levně půjčovat.
Ať už bude nadcházející magistrátní koalice jakákoli, bude mít z čeho investovat.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.