Proč cukr v Česku zdražuje nejvíc v EU?
Cukr v Česku zdražil letos v březnu nejvíce v zemích EU, meziročně o 98 procent. V EU jako celku to přitom bylo jen o... více
Nynější vlna veder, jež zasáhla Evropu, vyhání na historický rekord cenu cukru v EU. I v Česku tak hrozí další zdražování například sušenek a sladkostí, ovšem třeba i tvrdého alkoholu. Vedra totiž přináší ničivé sucho, jež zemědělským plodinám obecně neprospívá, a svědčí také škůdcům cukrové řepy.
Výrobci a odběratelé cukru nyní dojednávají dodavatelské smlouvy pro sezónu 2023 až 2024, jež začíná v říjnu. Standardem jsou ceny přesahující 1000 eur za tunu, zjistila agentura Bloomberg. To je více než dvojnásobek cenové úrovně poloviny loňského roku. Tak dramatický nárůst se velmi pravděpodobně promítne i do citelného zdražení právě cukrovinek nebo tvrdého alkoholu, i v Česku. Tvrdý alkohol se produkuje za využití potravinářského lihu, jejž cukrovary produkují z melasy. Melasa je vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové řepy.
Ceny cukru bude v příštích čtvrtletích hnát vzhůru také to, že jeho zásoby napříč Evropou jsou nyní z velké části vyčerpané. K růstu cen přispěje konečně také zákaz používání pesticidů, které sice chrání cukrovou řepu před škůdci, ale zároveň ničí včelstva. Letos začátkem roku protestovali proti zákazu těchto pesticidů – zákazu z pera Evropské unie – francouzství zemědělci, když se stovkami traktorů zablokovali pařížské ulice. Již tehdy varovali, že nemožnost použití daných pesticidů ohrožuje úrodu cukrové řepy, čímž pádem vytváří mocný tlak na budoucí růst cen cukru. Francie představuje klíčového evropského producenta právě cukrové řepy, resp. cukru.
Vývoj cen bílého cukru v EU (zdroj: Bloomberg)
Cukr v Česku zdražil letos v březnu nejvíce v zemích EU, meziročně o 98 procent. V EU jako celku to přitom bylo jen o... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.