Příští týden se bude konat zasedání České národní banky, na kterém se bude rozhodovat o dalším nastavení úrokových sazeb. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je ve hře zvýšení ze stávající úrovně 0,25 % na 0,5 %. Člen národní ekonomické rady vlády to řekl v pořadu Byznys na Rádiu Z.
„Byl by to zásadní krok, který by signalizoval to, že se už dostáváme z ekonomických dopadů pandemie a že ekonomické zotavení, které prožíváme, je skutečně solidní,“ říká Kovanda. Podle něj by to byl ale také signál toho, že ČNB musí začít čelit vyšším inflačním očekáváním. Rozhodnutí, které ČNB učiní příští středu, napoví, jak akutně centrální banka vnímá hrozbu inflace. Růst cen se v důsledku pandemie týká zboží napříč spektrem. „Po pandemii je velká poptávka po nejrůznějším zboží. To umožňuje dodavatelům, výrobcům a prodejcům jít s cenami nahoru,“ vysvětluje ekonom.
Pandemie podle něj navzdory očekávání nezpůsobila ekonomickou krizi. Lidé mají velké úspory. „Vlády a centrální banky historicky nepoznaným způsobem dodávaly nové peníze ekonomice, aby jí před propadem zachránily. To samozřejmě ale není zadarmo,“ dodává Kovanda. Tímto dluhem podle něj budou zatíženy budoucí generace. Moderátorka Romana Navarová se Kovandy ptala také na to, co čekat od diskuzního stolu s názvem Jak moc inflace zamává s korunou, kterého se ekonom zúčastní.
Poslechněte si pravidelný komentář ekonoma Lukáše Kovandy. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.