Vyhlásí odbory generální stávku a zablokují Prahu? Hrozí kolaps? Je jejich požadavek na 15procentní růst platů opodstatněný? V pořadu Naše Česko o tom mluvil ekonom Lukáš Kovanda s odborářem Tomášem Pavelkou a zástupcem podnikatelů Janem Wiesnerem.
Odbory žádají růst minimální mzdy o 2 000 korun a také 15procentní nárůst platů státních zaměstnanců, jde tedy zhruba o 650 tisíc lidí. To vše v době, kdy podnikatele a zaměstnavatele drtí drahé energie a obecná inflace. Vláda navýšení, které žádají odbory, odmítá.
„My chceme udržet kupní sílu, a to jak minimální mzdy, tak i následně u pracovníků ve veřejné sféře. Není to málo. Já bych všem doporučil zkusit si za 14 tisíc s dnešní inflací vyžít. Tak třeba všeobecná zdravotní sestra – 24 tisíc. Máme jim říct, vy si to nezasloužíte, půjdeme dolů s vaším platem?“ ptá se ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Tomáš Pavelka.
Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesnera je ale na mluvení o kompenzaci ještě brzy, protože současná situace ještě není usazená. „Ještě nedozněly všechny důsledky pandemie. Nastalo prudké zdražení energií, materiálů… to vše má obrovský vliv na podniky. Ty si na to musí vydělat. My nejsme proti navyšování tam, kde to jde. A také to ty podniky dělají, protože si chtějí udržet zaměstnance,“ podotkl.
Podle něj zdražování a inflace teprve začíná. „Myslíme si, že to bude ještě horší. Nemůžeme se za ty podniky zavazovat, že budou moci navýšit mzdu, můžeme se k tomu vyjádřit až někdy v srpnu,“ nechal se slyšet prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.