Vláda druhý měsíc v řadě snižuje rozpočtový schodek
Vládě se druhý měsíc v řadě daří snižovat rozpočtový schodek. Koncem července činil 214,1 miliardy Kč. Byl o zhruba miliardu... více
A to i přestože – hlavně daňové – příjmy rozpočtu rostou meziročně o desetinu vyšší
Tuzemské veřejné finance letos v lednu hospodařily se schodkem 11,2 miliardy korun. Jde o nižší lednový schodek, než byl ten loňský, ale vyšší než ten předloňský. Roku 2022 vykázal státní rozpočet dokonce mírný přebytek.
K letošnímu meziročnímu snížení schodku o 14,7 miliardy korun přispělo hlavně vyšší daňové inkaso. Meziročně příjmy rozpočtu poskočily o takřka desetinu, přičemž ovšem daňové inkaso hned o takřka 16 procent. Výběr pojistného pak vzrostl bezmála o sedm procent. Nárůst inkasa daně z příjmu o více než třináct procent souvisí zejména s loňským růstem platů a mezd v ekonomice, přičemž bezmála desetinový vzestup inkasa DPH zase odráží vzestup spotřeby domácností, jejž umožnil právě loni obnovený růst reálných mezd. Přechodně ovšem inkaso nejen obou zmíněných daní navyšuje také konsolidační balíček, který se ještě loni v lednu neprojevoval, protože z hotovostního hlediska byly jeho důsledky patrné až v únorovém plnění rozpočtu.
Letošní lednové plnění tedy vychází se srovnání s ještě poníženou, „předbalíčkovou“ základnou, což právě daňové inkaso přechodně navyšuje. Letos v lednu však již naposledy.
Na straně výdajů vláda ušetřila meziročně12,5 miliardy korun díky odeznění energetické krize a potřeby ulevovat lidem od drahých energií.
Za celý letošek by se schodek rozpočtu měl vejít do schváleného limitu 241 miliard korun. Klíčovou hrozbou takovému vývoji je možný znatelně nižší než předpokládaný růst české ekonomiky, pohybující se třeba jen kolem úrovně 1,5 procenta, ba i níže. Ten by mohl schodek rozpočtu zvednout o zhruba 30 miliard korun. Takže by maximální povolený deficit splněn nebyl.
Vládě se druhý měsíc v řadě daří snižovat rozpočtový schodek. Koncem července činil 214,1 miliardy Kč. Byl o zhruba miliardu... více
Vláda ČR v rámci státního rozpočtu hospodařila ke konci letošního února s nejvyšším schodkem v historii České republiky, a to 119,7 miliardy korun.... více
Zůstává ovšem otázkou, zda by tomu tak bylo i nebýt zářijových povodní Hospodaření státního rozpočtu skončilo v listopadu deficitem ve výši... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.