#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Vědec: Černošky jsou ošklivější než bělošky a Asiatky

29. srpna 2012

Satoshi Kanazawa z London School of Economics je svébytný badatel. Loni spustil mediální povyk poté, co vycházeje z výsledků šetření Univerzity v Severní Karolíně uvedl, že černošky jsou v průměru fyzicky méně atraktivní než příslušnice jiných ras. A nejen to. Dodal též, že relativní ošklivost černošek nemá na svědomí ani jejich obecně vyšší sklon k tloustnutí, ani fakt, že bývají nadány nižší inteligencí než bělošky či Asiatky (jak totiž prokazují odborné studie, existuje jistá kladná souvislost mezi inteligencí a tělesnou atraktivitou).

Kanazawa doslova napsal, že černošky jsou ošklivější než bělošky či Asiatky i poté, co zcela odhlédneme od vzájemného posuzování míry inteligence a tloušťky pasu napříč rasami. U černochů to přitom neplatí. Ti, pokud nebereme v potaz IQ, jsou obecně nahlíženi coby fyzicky atraktivnější než běloši a Asiaté. Na tomto základě Kanazawa spekuluje, že střídmost půvabu je u černošek způsobena vyšší hladinou testosteronu, která je negroidní rase vlastní. U černochů se naopak relativně vyšší hladina mužského hormonu promítá do rychlejšího růstu svalstva, což z nich – po odhlédnutí od výše inteligence – činí atraktivnější protějšky, než jakými jsou běloši a Asiaté. Poslední kapkou, jíž Kanazawa tehdy rozlítil část politicky korektní veřejnosti, byl závěr – opět podložený tvrdými daty: ač jsou půvaby černošek objektivně hodnoceny mdle, ony samy sebe vidí výrazně fyzicky přitažlivější, než jsou ženy jiných ras.

Svou letošní studií nazvanou Inteligence a homosexualita už Kanazawa zřejmě bouři mezi zastánci politické korektnosti nevyvolá. To spíše rozlítí konzervativce. Praví totiž, že gayové jsou v průměru inteligentnější než heterosexuálové. Vychází z předpokladu, že inteligentnější jedinci si snáze než ti s nižším IQ osvojují evolučně nové podněty a preference, například vývojově poměrně nové životní styly. K nim údajně homosexualita náleží. Kanazawa totiž cituje etnografické studie, podle nichž byla sexuální náklonnost ke stejnému pohlaví u našich dávných předků nejspíše mnohem vzácnějším jevem než dnes.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře