Lucie Borhyová se ptala Lukáše Kovandy na to, jaký dopad bude mít zdražení elektřiny.
Lucie BORHYOVÁ:
Pane Kovando, v reportáži zaznělo, že zdražení elektřiny se projeví na cenách zboží a některých služeb. Kde konkrétně to tedy nejvíce pocítíme?
Lukáš KOVANDA:
Pocítíme to všude, protože elektřina, energie jsou obsaženy v ceně i toho posledního rohlíku, který si koupíme v pekárně. Ale pochopitelně některá odvětví budou zasažena více, některá méně. Více budou zasažena ta odvětví jako jsou například hutě, kde je opravdu velká spotřeba energií, ale pochopitelně tu cenu pocítí spotřebitelé i třeba v tom, že zdraží například zelenina ovoce. Neboť vlastně ti, co sklízí zeleninu ovoce zemědělci, tak potřebují také mít pohon do svých traktorů kombajnů a s růstem ceny energie často souvisí růst cen pohonných hmot, růst cen energií obecně. Takže nastane bohužel také růst cen plynu, růst cen tepla a půjde o takový mix zdražování, který český spotřebitel vlastně nepamatuje od roku 2012. A právě to, že na něj není zvyklý, tak už se nyní promítá ve zhoršování nálady mezi Čechy. Zhoršuje se poměrně rapidně jejich spotřebitelský optimismus. Nyní v listopadu dnešní nová čísla toto potvrdila, že tedy lidé už nejsou tak optimističtí ohledně budoucnosti, jako byli ještě nedávno. To se bude v dalších měsících zhoršovat a klíčovým důvodem je právě chystané a už probíhající zdražování elektřiny.
Lucie BORHYOVÁ:
Podle prognóz ekonomů se blíží další ekonomická krize. Kdy se podle vás projeví a jak by se vyvíjely ceny energií potom? A prosím stručnou odpověď.
Lukáš KOVANDA:
Očekáváme bohužel, že ceny energií porostou až do let 2021, 2022, protože dojde v té době k odstávkám jaderných elektráren v Německu, což zvýší ceny velkoobchodní elektřiny. Pokud by přišla velká krize, tak by došlo ke zlevnění energií, ale my s velkou krizí nepočítáme určitě dříve než před rokem 2022. Takže do té doby spíše se bohužel čeští spotřebitelé musí připravit na každoroční zdražování všech druhů energií snad s výjimkou dřeva.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.