Česká koruna od začátku ruské invaze posílila
Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až... více
Pokud by americký prezident Donald Trump Evropě odmítl pomoci, ta po případným napadení ruskou armádou vydrží sotva pár týdnů, varují vojenští experti, zdroje agentury Bloomberg.
Evropa postrádá takové základní náležitosti jako střelný prach pro výrobu munice. Chybí také lidé, kteří by vůbec bojovali nebo obsluhovali moderní vojenská zařízení. Těch se nedostává zhruba 100 000. Země jako Polsko nebo Česko si sice objednaly pokročilou vojenskou techniku z USA, včetně bojových letounů, tanků či vrtulníků, ale tu Spojené státy dodají často až ve 30. letech.
Slabinou evropských sil je nejen jejich nízký počet, ale také roztříštěnost (viz graf níže).
Léta podinvestovávání bezpečnosti, umělého zdražování energií a likvidace průmyslu v jménu zelené ideologie přinášejí dosti trpké poznání. Klíčovým problémem je skutečnost, že EU dlouho mrhala zdroji bojem s větrnými mlýny klimatických změn, takže není vůbec připravena na skutečný boj o vlastní holou existenci.
Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až... více
Česko se na pomoci podílí 0,6 procenta Od ruské invaze na Ukrajinu začátkem roku 2022 do poloviny letošního roku obdržel... více
Druhým největším dodavatelem je Norsko, odkud dovoz činil 157 miliard. V roce 2025 ale bude klíčový „faktor Trump“ Od začátku ruské... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.