Kdo podává daňové přiznání nikoli v papírové podobě, ale elektronicky, ten má čas o měsíc déle – termín pro odevzdání mu vyprší až 1. června.
Při nedodržení těchto termínů ovšem opozdilec zaplatí vyšší pokutu, než je běžné (viz tabulka níže). Pokuta se mu totiž napočítá nikoli jen za dny, které uplynou o uvedených termínů, ale za celé období, které uplyne od původního termínu odevzdání. Tím byl letošní 1. duben. Takže třeba opozdilec, jenž odevzdá papírové přiznání v polovině května, zaplatí pokutu nikoli jen za necelé dva týdny, ale za celé období měsíce a půl.
Nejde o malé částky. Takže například živnostník, resp. OSVČ, který má na dani zaplatit 100 tisíc korun, musí počítat s pokutou 1950 korun, pokud by své papírové přiznání odevzdal týden po termínu, tj. 10. května. Pokud by přiznání odevzdal ještě o týden později, 17. května, pokuta už by činila 2300 korun. Pokuta stoupá s výší daně, tudíž třeba při dani 150 tisíc korun už pokuta při odevzdání papírového přiznání ke dni 17. května představuje dokonce 3450 korun.
Ještě více času mají ti, jimž přiznání zpracovává daňový poradce. V takovém případě je totiž termín odevzdání jako obvykle až začátkem července. Letos je tato podoba podání přiznání schůdnějším řešením při zmeškání řádného termínu odevzdání z toho důvodu, že není třeba finančnímu úřadu nahlašovat předem, že poplatník služeb poradce využije.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.