Průmyslová výroba v Česku nečekaně roste, ovšem jen díky výrobě aut
Průmyslová výroba v Česku v červnu překonala očekávání. Meziročně i meziměsíčně si polepšila shodně o 0,9 procenta, zatímco v obou případech se převážně... více
V Česku se chov prasat vyplácí stále méně a méně. Opět to potvrzují i dnešní čísla Českého statistického úřadu, podle nichž letos ve druhém čtvrtletí došlo k výraznému poklesu výroby vepřového, a to o 6,7 procenta.
Produkce vepřového se propadá od začátku loňska, kvůli omezování chovu prasnic. Důvodem je hlavně dramatický nárůst cen energií – plynu a elektřiny, potřebných k vytápění míst, kde se soustředí zejména poměrně citlivá selata – a také pohonných hmot a obilí coby krmné směsi.
Tyto cenové nárůsty nastaly vesměs zejména v důsledku války na Ukrajině. Z hlediska řady chovatelů válka představuje příslovečný poslední hřebík do rakve jejich podnikání v oblasti produkce vepřového. Růst jejich nákladů jim neumožňuje konkurovat dovozu vepřového ze zemí, jako je Dánsko, Nizozemsko, Německo či Španělsko, které své chovatele vepřového více podporují, přičemž zároveň disponují efektivnější výrobou.
Vepřové z dovozu sice také zdražuje, ale cenové tlaky ve zmíněných zemích jsou i kvůli například vyšší dotační podpoře pro tamní zemědělce méně palčivé. Navíc růst cen energií typu plynu výrazněji dopadl na zemědělce ve východní části EU, která je, resp. byla na Rusku více závislá jakožto na jejich dodavateli. Takže i odstřihávání od ruských energetických dodávek je v zemích východní části EU nákladnější než v její části západní, což se projevuje i výraznější inflací, včetně inflace v oblasti vstupů producentů vepřového.
Vepřové je tak letos v Česku jednou z mála základních potravin, která od začátku roku dále zdražuje. Zatímco mléko, eidam, vejce, máslo, mouka, chléb nebo cukr od začátku letoška zlevnily, vepřové – konkrétně statisticky detailně sledovaná vepřová pečeně – zdražila.
Průmyslová výroba v Česku v červnu překonala očekávání. Meziročně i meziměsíčně si polepšila shodně o 0,9 procenta, zatímco v obou případech se převážně... více
Dubnová inflace v Česku dosáhla úrovně 14,3 procenta v meziročním vyjádření, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Eurostatu. Slovensko podle stejné statistiky, která je... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.