#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V Česku se auta kradou šest- až osmkrát více než v ostatních zemích Visegrádské čtyřky

5. listopadu 2019

Česká republika si připisuje další nelichotivé umístění. V krádežích automobilů v přepočtu na obyvatele totiž náleží ke špičce mezi zeměmi EU. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. V letech 2015 až 2017 se v Česku každoročně ukradlo 238 automobilů na každých 100 tisíc obyvatel. Jedná se pochopitelně o krádeže nahlášené policii.

V rámci zemí Visegrádské čtyřky tak Česká republika zřetelně vede. Na každých sto tisíc obyvatel se v Česku ukradne šestkrát až osmkrát více aut než v Polsku (kde se v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ukradne ročně 37 aut), v Maďarsku (32) i na Slovensku (31).

Tabulce vévodí Lucembursko, kde se každoročně ukradne 328 aut na 100 tisíc obyvatel. Lucembursko je ovšem v rámci EU nejvíce motorizovanou zemí – se největším počtem aut v přepočtu na obyvatele. Tím však nelze vysoký počet krádeží aut vysvětlit zcela. Poměrně vysoce motorizované je například také Polsko. V přepočtu na obyvatele je tam více aut než v Česku a přitom, jak víme, vykazuje země výrazně nižší počet krádeží aut než ČR.

Nejméně se auta v EU kradou v Dánsku. A také v Rumunsku, což je však pro změnu nejméně motorizovaná země EU, což tam má na nízký počet krádeží svůj vliv.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře