Maloobchodní tržby v září zklamaly. Vykázaly nejslabší meziroční růst za celé období od února 2017. I když po očištění o rozdílný počet pracovních dní letos a loni v září je výsledek o něco lepší, stále zůstává poměrně nepřesvědčivý. Jde však jen o určité zakolísání.
Spotřeba domácností bude letos stále tahounem české ekonomiky. Spotřebitelé ovšem mohou poněkud mírnit dynamiku svých útrat z důvodů růstu cen energií a bydlení, který ještě zrychlí na přelomu roku, kdy citelně zdraží elektřina, plyn či teplo.
Spotřebitelský sentiment však nadále zůstává blízko svých historických maxim, takže jejich obava ze zdražování se zatím ještě nepromítne trvaleji do poklesu dynamiky maloobchodu.
K růstu tržeb znatelně přispívá nepotravinářský segment, což značí, že Češi jsou ochotni utrácet za zboží, které nutně nepotřebují. Znatelně rostou tržby internetovým obchodům a Češi také neváhají ve velkém utrácet za elektroniku. To svědčí o tom, že se v dohledné době příliš neobávají zhoršení své finanční situace a už vůbec ne například vyhazovu. Napjatá situace na trhu práce jim nahrává a upevňuje jejich spotřebitelské sebevědomí.
Maloobchod by letos měl přidat zhruba stejně jako loni, 5,5 procenta, a spotřeba domácností pak spolu s investicemi bude v roce 2018 tahounem celé české ekonomiky.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.