Tak jsme prý Bruselu zatajovali čtyřicet procent zfušovaných projektů, hlásal v minulém týdnu titulek jednoho ze zpravodajských serverů. Úředníci Evropské unie totiž ministra financí Kalouska vyrozuměli, že nevěří auditním zprávám, které o čistotě čerpání evropských dotací posílají jeho lidé do Bruselu. Obdobné výtky na adresu České republiky se objevují i ve výroční zprávě Evropského účetního dvora.
Věřit v křišťálovou čistotu čerpání eurodotací může v Česku vskutku jen opravdový naivka. Nějaký takový, který před lety uvěřil pohádce páně Grosse, někdejšího premiéra, zase o jeho křišťálově čistých osobních financích. Na druhou stranu je třeba říci, že ani finance Evropské unie samotné nejsou kdovíjak průzračné. Ostatně informuje o tom ten samý účetní dvůr, který nyní peskuje Kalouskovo ministerstvo. A informuje o tom nepřetržitě již od roku 1994.
Ano, každým rokem už od půle devadesátých let, sedmnáctkrát v řadě, nebyl s to Evropský účetní dvůr orazit výkazy o hospodaření Evropské unie štemplem „bez výhrad“. Auditoři vždy nalezli nějaké nepodloženosti. Loni například nebyli schopni dát ruku do ohně za čistotu 3,7 procenta výdajů rozpočtu Evropské unie, což odpovídá 4,6 miliardy eur.
Jenže o ne zcela průhledném hospodaření Evropské unie se příliš nemluví. Možná i proto, že kdo tak učiní, toho může stihnout podobný osud jako Martu Andreasenovou. „Osmdesát procent rozpočtu Evropské unie jde na podezřelé účely,“ konstatuje. Zřejmě o tom něco ví, neboť pracovala jako vrchní účetní Evropské komise. Do roku 2002. Tehdy byla Komisí suspendována a následně vyhozena poté, co upozorňovala na slabiny v účetních postupech Evropské unie. Později se dokonce nechala slyšet, že v Evropské komisi působí semknutá „mafie“, jejímž úkolem je zastrašit další případné šťouraly, kteří by snad jako ona zamýšleli svět zpravit o účetních nepravostech.
Kritizují-li tedy nyní euroúředníci tuzemské ministerstvo financí, nelze nepomyslet na ono známé „kdo jsi bez viny, hoď kamenem“.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.