Americký prezident Donald Trump opět překvapil. Po včerejším washingtonském jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem otočil a místo další eskalace obchodní války mezi USA a EU nyní nastává celkové příměří.
Byť nikdo si nemůže být jistým ničím, jelikož Trump možná opět předvede další názorovou piruetu. Možná však, že jeho včerejší plácnutí si s šéfem Evropské komise bude opravdu platit. Třeba si totiž americký prezident uvědomil, že i obchodní válka je obtížná, rozpoutá-li se současně na dvou frontách, a bude se nyní o to více soustředit na obchodní konflikt jen s Čínou. Peking je z jeho pohledu úhlavní nepřítel, jelikož s Čínou vykazují Spojené státy více než dvakrát vyšší schodek zahraničního obchodu než s Evropskou unií.
„Trump otočil. Místo další eskalace obchodní války mezi USA a EU nyní nastává celkové příměří.“
Příměří mezi Washingtonem a Bruselem dnes nadšeně vítají evropské trhy. Hlavní ukazatel německé burzy, DAX, je výrazně v černých číslech. Velký akciový nárůst si připisují automobilky v čele s Volkswagenem a BMV, ale také třeba Lufthansa a firmy jako Bayer, Thyssenkrupp nebo Merck. Ty všechny by těžily z oteplení ekonomických vztahů mezi USA a EU. Zmíněné automobilky se navíc nemusí nyní obávat zavedení cel, kterými Trump ještě před včerejší schůzkou často hrozíval. Růst akciových kursů německých automobilek je dobrou zprávou i pro českou ekonomiku, na jejímž výkonu se subdodávky právě německým automobilkám podílí opravdu výraznou měrou.
Uvidíme však, jak dlouho optimismus vydrží. Závěr ze schůzky obou politiků je poměrně vágní. Oba ekonomické celky hodlají pracovat nad odbourávání bariér vzájemného obchodu. Jenže o to se pokoušela už zamýšlená dohoda TTIP, kterou Trump v podstatě smetl ze stolu, ale kritičtí k ní byli i mnozí v Evropě. Například spotřebitelské svazy, které se obávaly přílivu amerického zboží nižších standardů na trh EU. Evropská strana vlastně celkově a už před Trumpovým zvolením byla k úmluvě TTIP, jež se začala dojednávat v roce 2013, kritičtější než strana americká.
Je tedy nepravděpodobné, že by zóna volného obchodu mezi EU a USA mohla vzniknout v brzké době. Dnešní optimismus burz je třeba číst zejména jako úlevu, že prozatím nedochází k žádné další eskalaci obchodní války, což posiluje naději na budoucí obchodní mír, eventuálně dokonce na zónu volného obchodu. Cesta k nim ale bude ještě hodně trnitá a dlouhá. A případné pokračování obchodní války jen na jedné frontě, mezi USA a Čínou, také není dobrou zprávou. Ani pro světovou, ani pro evropskou a konečně ani pro českou ekonomiku.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.