Pohonné hmoty v Česku zlevní i v příštím týdnu
Řidičům hrají do karet pondělní otřesy na burzách a související nárůst rizika recese v USA Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují.... více
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny.
V dalších sedmi dnech by pohonné hmoty měly zlevnit v rozsahu zhruba 40 haléřů na litr. V posledních dvou týdnech totiž korunová cena barelu ropy Brent klesla o výrazných zhruba dvanáct procent. Tento pokles tuzemští čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou.
Ropa Brent ovšem zlevňuje o v dolarovém vyjádření. Za poslední dva týdny její cena poklesla o přibližně osm procent, takže se nyní prodává za méně než 70 dolarů za barel. Ropa se tak obchoduje na úrovních poblíž svých takřka čtyřletých minim.
Za zlevňování ropy je především obava investorů z dopadu obchodních válek amerického prezidenta Donalda Trumpa, které mohou zásadně ochromit mezinárodní obchod a podvázat tedy i růst světové ekonomiky a související poptávku po ropě.
Podle Deutsche Bank, největší německé banky, dolar vinou Trumpových opatření může dokonce přijít o status mezinárodního bezpečného útočiště. Investoři mají obavu z vývoje posledních dní, kdy dolar na Trumpovo oznámení nových cel reaguje oslabením, když by přitom měl posilovat.
Spojené státy mohou vinou svých obchodních válek a ukončení účasti ve vojenské alianci NATO ztratit podstatnou část vlastní mezinárodní reputace, což podlamuje i víru v dolar. Situaci zhoršuje masivní a masivně narůstající zadlužení USA, na jehož potření Trump zatím nepředstavil přesvědčivý recept.
Vůči slábnoucímu dolaru tak markantně posiluje o česká koruna, což rovněž citelně přispěje k uvedenému zlevnění pohonných hmot v ČR.
Řidičům hrají do karet pondělní otřesy na burzách a související nárůst rizika recese v USA Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují.... více
Saúdská Arábie totiž přechází na politiku levné ropy, kterou chce „vyřídit“ americké břidličné těžaře – čímž též znesnadní přechod na... více
Brzká jednání Trump-Putin o míru na Ukrajině totiž zvyšují pravděpodobnost plného návratu ruské ropy na světové trhy Pohonné hmoty u... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.