Americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí expandovala tempem 3,5 procenta. Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků počítal s nižším růstem, 3,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí rostla nejsilnější ekonomika světa tempem 4,2 procenta, takže dohromady tato dvě čtvrtletí vykazují nejrychlejší růst od roku 2014. Expanze se opírá v prvé řadě o silnou spotřebu amerických domácností, která k růstu přispěla 2,69 procentního bodu. Spotřeba nečekaně zrychlila a přidala čtyři procenta. Jedná se o její nejlepší výkon taktéž od roku 2014.
Spotřebu amerických domácností pohání nízká míra nezaměstnanosti v USA a nižší daně, které jsou důsledkem reformy prezidenta Trumpa. Tomu se dnešní číslo náramně hodí, neboť se blíží volby do Kongresu a dobrý stav ekonomiky bude jistě propagovat jako svoji zásluhu.
Je to ovšem ten samý Trump, který zejména zaváděním cel vůči Číně vytváří klima pro možný nadcházející útlum americké a potažmo světové ekonomiky. Zdražení mezinárodního obchodu, které se zaváděním cel dostavuje, je společně se zdražováním práce kvůli vyšším mzdám a zdražováním energií klíčovou hrozbou, jíž bude americká podniková sféra čelit v nadcházejících čtvrtletích.
Pro tuto chvíli lze ale předpokládat, že dnešní dobrá makroekonomická čísla přispějí ke zklidnění situace na amerických i světových burzách, které za sebou mají poměrně turbulentní týden.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.