Evropské akcie dnes dopoledne znatelně posílily, stejně jako termínové kontrakty na americké akcie, poté, co Čína oživila naději, že dojde k žádoucímu posunu v její obchodní válce s USA. Ta už trvá více než rok a půl a žádná ze stran zatím nebyla s to učinit zásadní ústupek, který by pomohl ustavit alespoň částečný smír.
Právě částečnému smíru je Čína podle dnešních zpráv stále otevřena. Navzdory tomu, že Spojené státy zařadily na černou listinu další čínské technologické firmy kvůli jejich údajnému podílu na represi a detenci menšin západní Číny.
Zítra by tak ve Washingtonu mělo začít další kolo obchodních vyjednávání mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa. Čína se podle všeho obává dopadu dalších možných cel na svoji ekonomiku. Částečný smír proto podmiňuje právě tím, že už další cla na její dovoz do USA Washington zavádět nebude. Trumpova administrativa již dříve oznámila, že k zavedení dalších cel přistoupí v říjnu a pak v prosinci letošního roku. Peking signalizuje, že pokud tato cla zavedena nebudou, je ochoten navýšit svůj odkup amerických zemědělských produktů. Nutno však říci, že nákup zemědělských produktů není klíčovým požadavkem Washingtonu. Tím je zamezení krádežím duševního vlastnictví či znatelnější čínské otevření se zahraničním investicím.
Bez ústupku v těchto klíčových oblastech nelze čekat konečnou dohodu mezi USA a Čínou. Na druhou stranu, americký prezident Donald Trump chce být příští rok znovuzvolený. Navíc je nyní pod tlakem probíhajícího procesu snahy o své odvolání. To obé by jej mohlo vést k částečnému ústupku Pekingu, či třeba odložení již oznámeného zavedení či navýšení cel. Právě na to trh právě teď sází.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.