„Teď se hroutí politická vrchnost abych tak řekl, establishment, který je proti výsledku Brexitu, zcela evidentně a ve všech partajích,“ tvrdí o současné situaci v Anglii politolog a překladatel Alexander Tomský. Právě Brexit byl tématem jeho rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.
Předpovídat průběh Brexitu je podle Tomského velice obtížné. Theresa Mayová nyní hraje v Bruselu vabank, potřebuje dostatečný ústupek ze strany EU, protože jinak nebude moci v roztříštěném Westminsteru smlouvu prosadit. „Během těch dvou a půl let projednávání se nechala vláčet jak Evropskou unií, tak komisaři,“ myslí si Tomský. Nyní bude chtít Mayová ve vyjednávání využít paniky z blížícího se data vystoupení.
Tahanice okolo budoucí podoby irské hranice přitom považuje Alexander Tomský za zveličené. „Ta technická hranice by byla snadná, je tam velmi malý provoz … Všichni si přejí, aby ta hranice takhle zůstala. Tam byl velký konflikt, zahynulo 3600 lidí za těch čtyřicet let a není důvod ty lidi tam rozčilovat,“ tvrdí s tím, že o zachování současné podoby mají zájem i britští konzervativci.
Vzhledem k tomu, že vyjednávání nepokračují zrovna plynule, se mluví také o možnosti dalšího referenda. Kdyby se však mělo hlasovat znovu, výsledek by se dal jen těžko předpovídat, míní Tomský. „To vyjednávání, během posledních dvou a půl let, naštvalo strašně mnoho Angličanů. Najedou se vyjevil jakýsi pseudo-imperiální charakter Evropské unie. Jako by to byla trestná výprava proti Anglii. To musí proti unii zmobilizovat mnoho lidí, kteří byli předtím třeba vlažní, nebo nevolili. Já si vůbec nejsem jist, že by druhé referendum dopadlo jinak,“ říká.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.