Podruhé za posledních deset let končí majetek nakupený realitním magnátem Teddym Wangem u soudu. Šermovat se o něj bude dvěma různými testamenty NINY WANGOVÉ.
Dvě závěti, údajný milenec miliardářky, feng-šuj. Vypadá to jak příběh ze špatné detektivky. Jenže jde o skutečnost – a částečného ztvárnění se jí už dostalo v nové hongkongské loutkové show. V roce 1990 Teddy Wang definitivně poprvé byl unesen roku 1983 doplatil na svoji neochotu pořídit si bodyguarda a stejně tak na svůj pravidelný denní režim. Manželka Nina, již znal už od dětství a za ženu pojal roku 1955, nepochodila s částečným uhrazením výkupného, které únosci požadovali, a chotě už nikdy nespatřila. O devět let později byl prohlášen za mrtvého, což jí otevřelo cestu k multimiliardovému majetku.
V cestě stál však ještě tchán Wang Din-shin, který si jmění taktéž nárokoval a jemuž dokonce soudy nižší instance daly za pravdu. Roku 2005 se však nejvyšší hongkongský soud přiklonil na stranu Wangové. Časopis Forbes ji tak mohl prohlásit za nejbohatší ženu Asie. Z jmění, které magazín vyčíslil na 4,2 miliardy dolarů, se ale mohla radovat jen do 3. dubna 2007, kdy ji skolila rakovina.
Nynější soudní klání je tak pří o dědictví Wangové. Majetek si nárokují dvě strany. První je rodinná firma, kterou založil Wangův otec coby obchod s barvami a chemickými potřebami a již Teddy společně s Ninou během třiceti lety přetvořili v konglomerát Chinachem Group, vlastnící kromě jiného zhruba dvě stě budov v Hongkongu a statisíce metrů čtverečních pozemků. Druhou stranou je Tony Chan, padesátiletý vyznavač feng-šuj (doslova „vítr-vzduch“; čínské učení, ale podle mnohých pověra, které určuje, jak vybírat pozemky pro budovy tak, aby byly stavěny v souladu se spirituální energií), jenž tvrdí, že býval milencem Wangové. Obě strany mají k dispozici závěti; soud, jenž začal v minulém týdnu, musí vynést verdikt, která z nich je falešná.
„Wangová odkázala majetek Chanovi, jelikož dobře znal její životní i obchodní filozofii,“ řekl Jonathan Midgley, právník společnosti Haldanes, která Chana zastupuje, třináct dní po smrti Wangové. Loni v listopadu pak přidal, že Chan ženatý otec tří dětí udržoval s Wangovou patnáct let důvěrný a vroucí milenecký vztah. Oporou tomuto tvrzení mají být fotografie, které Chana zachycují s rukou na rameni Wangové.
„Mohu říci, že za 27 let, co jsem Ninu znal, jsem Tonyho Chana nikdy nepotkal a ani o něm neslyšel,“ kontruje Ringo Wong, ředitel Chinachem Entertainment a někdejší asistent Wangové. Proti „milencově“ verzi toho ale hovoří více. Grafolog dospěl k závěru, že Wangové podpis na Chanem předložené vůli je falešný. Pikantní je, že grafologa vybral sám Chan ten nyní žádá soud, aby podpisy mohl posuzovat jiný písmoznalec. „Z pohledu Chana jsou naděje na vítězství chabé jak co se týče důkazů, tak psychologicky,“ cituje agentura Bloomberg Taka Wonga, partnera hongkongské právní firmy Wong Shum, která nezastupuje ani jednu ze stran. „Je vysoce pravděpodobné, že soud dá za pravdu Chinachemu.“ Kromě důkazů stojí na straně Chinachemu i loutková show nazvaná Jeden život, jedna láska.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.