Spotřebitelská nálada Čechů se těsně před prvním kolem prezidentské volby prudce zlepšila. Příslušný ukazatel poskočil o 7,4 bodu, což je druhý nejvyšší meziměsíční nárůst v celé historii sledování od roku 2003. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Sběr dat probíhal převážně v první polovině ledna 2023, před prvním kolem prezidentské volby.
Výrazněji se spotřebitelská nálada Čechů z měsíce na měsíc zlepšila už jen v květnu 2020. Tehdy to ale bylo spojeno s tím, že se s odezníváním první vlny pandemie onemocnění covid-19 začaly obchody a restaurace na několik měsíců vracet k normálnímu provozu. Taková výjimečná situace není plně srovnatelná s letošním lednem, kdy k žádnému podobnému „otevírání ekonomiky“ nedošlo, a ani dojít nemohlo, protože byla v normálním provozu.
Čechům se spotřebitelská nálada dramaticky zlepšuje, protože mnohem lépe než ještě v prosinci 2022 hodnotí svoji současnou finanční situaci. Také se méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace, což souvisí s mnohem příznivějším průběhem letošní topné sezóny, než jakého se kvůli energetické krizi EU mnozí experti či politici obávali ještě před několika měsíci. Začátkem letošního roku se také snížil podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.
I když ukazatele nálady Čechů zpravidla stále setrvávají pod dlouhodobým průměrem, prudké zlepšení řady z nich je v rámci probíhající prezidentské volby „vodou na mlýn“ těm kandidátům, které podporuje vláda. Naopak nehraje do karet kandidátům, kteří oslavují voliče na bázi kritiky vlády. I když vláda nemusí mít bezprostřední vliv na ekonomický vývoj, ať už pozitivním nebo negativním směrem, veřejnost si s ní úroveň svého živobytí a spotřebitelské nálady přesto spojí. A pokud by plošněji měla pocit, že se zhoršuje, zřejmě by i ochotněji volila „protestní“ prezidentské kandidáty.
Ekonomická situace tak nyní, ve druhém kolem volby, hraje spíše ve prospěch Petra Pavla, zatímco příliš nenahrává Andreji Babišovi.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.