#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Tahouni, kde jste?

22. října 2012

Pop-ekonomie

Globální ekonomika nemá daleko k pádu do další recese. V útlumu se přitom nalézá už téměř pět let. Vskutku to začíná vypadat na ztracenou dekádu. Dojde-li na ni a budou-li se jednou hledat zásadní viníci, již nám desetiletí poztráceli, mnoho ekonomů ukáže ze všeho nejdříve na Larryho Summerse.
Bezesporu špičkový ekonom, synovec hned dvou velikánů ekonomické teorie dvacátého století (Paula Samuelsona a Kennetha Arrowa – oba získali ekonomickou Nobelovu cenu), si to u mnohých zavařil svým působením v roli ministra financí USA na přelomu tisíciletí. Tehdy se prý osudově podílel na tržních deregulacích, jež o necelé desetiletí později přivodily finanční krizi. Tou stávající celosvětový útlum, jak známo, započal.
Summers, exprezident Harvardu a někdejší šéf Obamových ekonomických poradců, je zkrátka muž, jenž byl v posledních dvou desetiletích „u všeho“, co se americké, ale vlastně i globální ekonomiky týče. Jeho názor má tedy patřičnou váhu. „Svět prochází obtížnou dobou,“ odpověděl před pár dny autorovi Pop-ekonomie při své pražské návštěvě. „Panuje nebývale naléhavá potřeba globálních ekonomických tahounů. Zároveň ovšem o ně nastala nebývalá nouze.“ Jak Spojené státy, tak Čína, tak i starý kontinent totiž čelí zásadním, vpravdě rovněž nebývalým ekonomických výzvám, líčí dále Summers – nebývalý muž do nebývalé doby, chce se říci.
Mírný optimismus v mezích hořké nálady ohledně globální ekonomické situace si však skvělý řečník, mistr pomlk a dramatických pauz udržuje. Hlavně tehdy, nutno dodat, zamýšlí-li se nad svou rodnou hroudou americkou. „V okamžiku, kdy čínská ekonomika velikostně překoná tu americkou, dosáhne hrubý domácí produkt na obyvatele v Číně pouze teprve zhruba jedné čtvrtiny hrubého domácího produktu na hlavu Američana,“ originálně odvrací občasné náznaky, že globální hospodářská hegemonie Spojených států je se současnou krizí ta tam a že dokonce vcházíme do „čínského století“. Uvidíme. Počkat si musíme i na definitivní zhodnocení nynějších ekonomických strastí. A i na zhodnocení Summersovy role při jejich vzniku.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře