Daň z nemovitosti je v ČR nízká. Na jak dlouho? Superlevné hypotéky, superlevné novostavby – to jsou dva často zmiňované důvody současné expanze tuzemského trhu s nemovitostmi. Expanze, k níž dochází navzdory tomu, že řadový občan ČR se kdovíjak „super“ zrovna nemá. V prvním čtvrtletí roku 2009 dopadla na své dno světová ekonomika zdecimovaná finanční krizí a s ní kupříkladu i pražský trh s novými byty – prodaly se jich tehdy necelé čtyři stovky. Zato v každém z uplynulých čtyř kvartálů developeři v metropoli rozdali prvomajitelům více než tisíc klíčů. Před krizí se jim přitom něco takového povedlo naposledy v úvodním čtvrtletí roku 2008. Podobné oživení je znát na řadě dalších míst Česka.
Nemovitost je v jistém smyslu jedna z nejjistějších investic. Měna může padnout, banka také; a stejně tak třeba i firma a s ní i její akcie či dluhopisy. Takový dům, není-li ve zbídačeném stavu, spadne stěží. A ukradnout nemovitost, to vlastně nelze. Od toho je to ostatně, alespoň na Slovensku, „nehnuteľnosť“ – nelze s ní hnout. Tedy ani ukrýt před berním úřadem. Je proto pozoruhodné, že daň z nemovitosti je u nás tak nízká, ba superlevná. Za srovnatelný byt zaplatí Bratislavan na dani až zhruba dvojnásobek toho, co Pražan – navíc při asi osmdesátiprocentní úrovni slovenské průměrné mzdy v porovnání s českou. VRakousku je pak daň z nemovitosti násobně vyšší. I toto je jistě faktor, jenž přispívá k současnému boomu prodeje českých nemovitostí.
Brzy po volbách, až politikům otrne, začnou opět hledat způsoby, jak zacelit díry ve veřejných financích. Hlavně ti levicoví, mezi jejichž voliči je nižší podíl majitelů nemovitostí, mohou dostat zálusk na razantní zvýšení daně z nemovitosti. S čím nelze hnout, co nelze ukrýt, co je úřady spolehlivě evidováno, to je přece také „super“ věc k dodatečnému zdanění.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.