„Kdyby žen nebylo, všechny peníze světa by ztratily smysl,“ vyřkl rejdař Aristoteles Onassis. „Kdo má harém o čtyřiceti ženách, žádnou z nich nikdy obstojně nepozná,“praví korunový biliardář Warren Buffett. Někdy muži zatouží tuplovaně pečetit Onassisovu tezi a naopak přeslýchají Buffettovo varování – to když navštíví podnik s lechtivými službami. Tam peníze mají setsakra smysl – a jde o něco jiného než ženu opravdu poznat. Ale kolik přesně peněz, a jakou přesně dámu, vybrat k lechtivé transakci? Rozhoduje příroda.
Menstruační cyklus akcentuje v každé své fázi odlišnou podobu ženskosti, ukazují vědecké výzkumy. Tak třeba s blížící se ovulací, když jsou nejnáchylnější k oplodnění, ženy přirozeně voní více přitažlivěji (ukázal předloni tým kolem českého antropologa Jana Havlíčka v žurnálu Ethology), jsou atraktivnější ve tváři, vzrůstá symetrie jejich těl i verbální um, přičemž klesá poměr pas-boky. Oblékají se vyzývavěji. U mužských partnerů stoupá ochranářský půd, žárlivost a ostražitost vůči „kamarádům, co by také rádi“.
Striptérky, tanečnice a jiné pracovnice lechtivého byznysu maximalizují v této fázi své výdělky. Alespoň to říká loňská studie tří psychologů z Univerzity v Novém Mexiku, kteří zkoumali vliv údobí menstruačního cyklu na výši výdělku – sumy, již jsou muži pracovnicím ochotni zastrčit za kalhotky. Mužští zákazníci jsou k nim, blíží-li se ovulace, podvědomě přitahováni více než k jejich konkurentkám ze stejného podniku (a raději s nimi protahují série „tanečků“, při nichž se dotyčná eroticky svíjí sedíce jim v klíně, či si je častěji vodí do VIP salonků pro nerušené představení).
Za pětihodinovou směnu si tak erotická tanečnice v Novém Mexiku v průměru vydělá v přepočtu lehce přes šest tisíc korun v „předovulační“ (pokročile folikulární) fázi, necelých 4700 korun, je-li ve fázi „poovulační“ (luteální), a pouze něco přes 3300 korun, prodělává-li zrovna menstruaci (plná křivka grafu). To platí jen pro tanečnici, jež neužívá antikoncepci. Pokud třeba pravidelně polyká pilulku, výdělek z folikulární fáze se rázem propadá na úroveň toho z fáze luteální (antikoncepce způsobuje, že se žena nachází ve stavu hormonálního pseudotěhotenství; přerušovaná křivka).
Čtenářky tohoto sloupku z řad „klínových tanečnic“, zdá se, že více vyděláte, zapomenete-li na pilulku.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.