#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Stav českého průmyslu se zhoršuje už takřka 30 měsíců v řadě, obrat je v nedohlednu. Propouští se

1. října 2024

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu jsou stále ponuré. V září se zhoršovaly 28. měsíc v řadě. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Ten vykázal hodnotu 46 bodů. V srpnu to bylo 46,7 bodu. Meziměsíční zhoršování podmínek tedy ještě o něco zrychlilo.

S tím se pojí nejvýraznější snížení zaměstnanosti v průmyslu za poslední takřka rok. Propouštění v září oznámil například českolipský výrobce autosedadel Adient, na nějž dolehlo výrazné snížení poptávky po automobilech v EU, které přetrvává již od pandemie covidu, a také snížení konkurenceschopnosti evropského autoprůmyslu.

Průmyslu se ovšem nedaří i kvůli ekonomickým potížím Německa a potažmo Číny, která je klíčovým odbytištěm německého průmyslového vývozu. České průmyslové podniky často figurují coby subdodavatelé německému průmyslu. Nadále poměrně vysoké úrokové sazby a nejistota ohledně budoucí poptávky pak brání průmyslovým podnikům v ČR více investovat.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře