Novináře deníku E15 Ondřeje Součka zajímalo, jestli si podnikatelé Pavol Krúpa a Jaroslav Strnad zaslouží vyznamenání, které jim prezident Miloš Zeman udělil při ceremoniálu ve Vladislavském sále. Více si přečtěte v rozhovoru publikovaném v E15.
Vynikají Jaroslav Strnad či Pavol Krúpa v českých podnikatelských kruzích takovým způsobem, že si zaslouží vyznamenání?
Řekl bych, že v České republice je plno srovnatelně úspěšných podnikatelů, kteří je nedostali. Myslím, že jim pomohlo i to, že patří do okruhů, které jsou prezidentovi nebo jeho okolí nakloněny. Krúpa má přitom image investičního nájezdníka.
Jak hodnotíte jeho roli v byznysu?
To, že pan Krúpa nevytváří hodnoty v tom typickém byznysovém smyslu slova, je pravda. Ale jeho role v byznysu rozhodně není zákonitě negativní. To, že si nájezdníci vyberou slabší kus na trhu může také vést k tomu, že je uzdraví. Mohou například očistit firmu od špatného managementu nebo přebytečných zaměstnanců. Proto si myslím, že mají na trhu rozhodně své opodstatnění.
Koho podle vás dosavadní prezidenti v českém byznysu zapomněli vyznamenat?
Myslím si, že dle nastavených parametrů by to klidně mohli být i mladší podnikatelé z oblasti IT, jako je výrobce tiskáren Josef Průša, zakladatel portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý, nebo zakladatel portálu Rohlík.cz Tomáš Čupr. Ti mohou inspirovat další mladé podnikatele.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.