Bez existence státu by nám všem bylo nejlépe. To tvrdí takzvaní anarchokapitalisté, stoupenci volného trhu zcela bez státních zásahů. Dokonce ani malý a efektivní stát, který by zajišťoval pouze vnitřní a vnější bezpečnost a soudnictví, se anarchokapitalistům nepozdává jak stále příliš svazující.
Jednou z vůdčích osobností českého anarchokapitalismu je Urza, autor nové knihy nazvané – jak jinak – Anarchokapitalismus. „Stát je špatný sluha, ale zlý pán,“ přibližuje Urza své motto a zároveň podtitul knihy Lukáši Kovandovi, hlavnímu ekonomovi společnosti CYRRUS a zároveň pedagogovi Národohospodářské fakulty VŠE, který s ním pro Ecofin vedl rozhovor.
Urza, který si říká prostě právě jenom „Urza“, v něm také líčí třeba i to, jak se vlastně k anarchokapitalismu dostal, zda by rozšíření anarchokapitalismu vedlo k vymýcení válek a jaká vůbec lidstvo čeká budoucnost. Temná, či zářná?
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.