#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Stačí chtít…

23. listopadu 2017

Slovensko nás ekonomicky dohání, slýcháme dnes a denně. To díky tomu, že mají euro, dodávají mnozí. A celá řada z nich jedním dechem ještě žádá, abychom už je konečně měli také. Opravdu?
V roce 2009, když se pod Tatrami začínalo eurem platit, obsazovalo Slovensko v globálním žebříčku konkurenceschopnosti 46. místo. V nejnovějším vydání žebříčku, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, už ale Slováci jsou až na 59. příčce. Takřka devět let s eurem je tedy připravilo o třináct příček v prestižním globálním pořadí. Pozor, nikdo netvrdí, že za propad může euro.
Jenom je při pohledu na ta data obtížné říkat, že euro upevnilo postavení Slovenska v globální ekonomice. Ještě zřetelněji to vyniká při srovnání s Českou republikou. Ta si v témže období let 2009 až 2017 v pořadí globální konkurenceschopnosti polepšila, byť mírně. Ačkoli eurem neplatíme a v nejbližších letech ani nebudeme, postoupili jsme z 33. na 31. příčku.
Dobrá, přes to všechno může být slovenský případ pořád ještě jenom výjimkou, která potvrzuje pravidlo. V takovém Slovinsku si však asi nemyslí, že jde o výjimku. Když Slovinci začínali platit eurem, psal se rok 2007, mohli se chlubit 33. nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa. Dnes, po skoro jedenácti letech s jednotnou měnou, obsazuje Slovinsko až 48. příčku – s odstupem celých patnácti míst za Českou republikou.
Pamatujme tedy, euro není klíčem k upevnění konkurenceschopnosti. V řadě jiných ukazatelů, než je konkurenceschopnost, nás Slováci sice opravdu dohánějí, avšak za tím nelz e hledat euro. Spíše razantní liberální reformy, jež provedly Dzurindovy vlády na přelomu tisíciletí. Obdobné reformy můžeme provést také. Stačí chtít, euro netřeba.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře