Míra inflace v Česku v říjnu dosahovala nejnižší úrovně za poslední více než rok. V meziročním vyjádření vykázala hodnotu 2,7 procenta. Pomaleji ceny rostly naposledy v lednu 2019. Ovšem loni v únoru, červnu, září a konečně říjnu rostly stejným tempem. Od loňského října však vždy tempem vyšším. V příštích měsících bude růst cen nadále zpomalovat, a to až k úrovni dvou procent v příštím roce. V cenách se totiž výrazněji projeví hospodářský útlum spojený s poklesem dynamiky růstu mezd a také efekt navýšené základny meziročního srovnání.
Tempo inflace v říjnu mírně zaostalo za prognózou České národní banky. To mírně snižuje pravděpodobnost alespoň jednoho zvýšení základní úrokové sazby České národní banky v příštím roce, se kterým trh před zveřejněním dnešních čísel počítal jako z hlavním scénářem vývoje v období do konce příštího roku. Za pomalejší listopadovou inflací stojí nižší než předpokládané ceny potravin.
Na měnověpolitickém zasedání příští týden ovšem ČNB se sazbami hýbat nebude. Inflace za celý letošní rok vykáže úroveň 3,2 procenta. ČNB se zatím spoléhá na to, že inflaci k dvouprocentnímu cíli dotlačí vedle navýšené srovnávací základny také samotný vývoj ekonomiky, tedy zejména koronavirem oslabená světová i tuzemská poptávka, projevující se levnějšími pohonnými hmotami či pomalejším růstem mezd.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.