Karel Gott, Lucie Bílá, Jan Kraus, Viktor Kožený. Co je spojuje? Každý z nich je svým způsobem veteránem. První dva veterány českého popu, třetí veteránem tuzemské talkshow a čtvrtý – lze-li to tak říci – veteránem českého trosečnictví; vždyť v nuceném bahamském azylu pobývá již hodně přes deset let. Ve svém oboru jsou všichni ikonami. Už léta.
Stálost ikon – možná i ta zrcadlí pověstný konzervatismus našinců, zdráhání měnit to zažité a do myslí vpité. Málokterý pěvec v Evropě, ba na světě se může chlubit delším setrváním na výsluní než Gott; málokterému uprchlíkovi se dlouhá léta dostává takové mediální publicity jako Koženému (k níž svým rozhovorem s „Pirátem z Prahy“ nedávno přispěl i autor blogu).
Dost možná je však tento konzervatismus Čechů jen určitou kompenzací za silně avantgardní, nekonzervativní přístup zase v jiných oblastech. Třeba v oblasti mezilidských vztahů, v rodinném životě. Vždyť málokterý národ v Evropě, ba na světě se kupříkladu může „pochlubit“ vyšší mírou rozvodovosti. A i třeba potraty byly u nás legalizovány jako v jedné z prvních zemí na světě – i když, pravda, zásadní roli v tom tehdy, v padesátých letech, sehrála komunistická ideologie (a prý i nátlak Moskvy). Dost možná lpíme na ikonách, téměř na konstantách, z toho důvodu, abychom si v našem nejistém světě rozvodů, potratů i ateismu (v němž Čechy též překonává málokdo) mohli být alespoň něčím „jisti“.
Kraus, Gott i Bílá jsou tudíž nejvlivnějšími lidmi našeho showbyznysu, jak shledává ve svém aktuálním vydání ekonomický týdeník Profit, částečně právě i díky konzervatismu Čechů a jejich potřebě „jistot“. Z toho samého konzervatismu ale pravděpodobně mohou těžit i tuzemští podnikatelé v jiných sférách, ne nutně jen v showbyznysu. Stanou-li se jednou ikonou ve svém oboru podnikání, není rozhodně vyloučeno, že na ně bude národ, tedy zákazníci, zapomínat mnohem delší dobu, než by tomu bylo v řadě jiných zemí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.